Mechaniczny MacGyver

Zespół naukowców z Georgia Institute of Technology pracuje nad robotem, który będzie w stanie w trakcie realizowania skomplikowanych zadań korzystać z tego, co akurat znajduje się wokół niego.

Roboty coraz częściej wykorzystywane są zamiast ludzi do niebezpiecznych i ryzykownych zadań. Jednakże ich słabością jest to, że wciąż nie są w stanie wchodzić w interakcje z otoczeniem tak jak ludzie.

„Naszym celem jest stworzenie robota, który będzie się zachowywał jak MacGyver.” – stwierdził Mike Stilman z Georgia Institute of Technology. „Chcemy poznać podstawowe procesy poznawcze, które umożliwiają ludziom wykorzystywać przypadkowe obiekty jako narzędzia. Osiągniemy to dzięki specjalnie przygotowanym do tego celu algorytmom.” – dodał.

Naukowcy wykorzystają wcześniejsze badania Stilmana dotyczące nawigowania pomiędzy ruchomymi przeszkodami.

„Ten projekt jest nie lada wyzwaniem, gdyż istnieje zasadnicza różnica pomiędzy usuwaniu obiektów z drogi, a wykorzystywaniem ich od zrobienia sobie drogi.” – stwierdził Stilman.

Aby stworzyć robota będącego w stanie wykorzystywać napotkane przedmioty, Stilman chce stworzyć algorytm, który pozwoli robotowi zidentyfikować obiekt w pomieszczeniu, określić jego potencjalną funkcję i zamienić go w użyteczne narzędzie, które umożliwi wykonanie zadania.

Robot dysponując podstawową wiedzą z zakresu mechaniki bryły sztywnej oraz prostych maszyn, powinien być w stanie samodzielnie określić własności mechaniczne obiektu i zaplanować wykorzystanie go do wykonania skomplikowanego zadania.

Aby odtworzyć złożoność ludzkiego rozumowania, Stilman nawiązał współpracę z Patem Langlem i Dongkyu Choiem, naukowcami z Institute for the Study of Learning and Expertise (ISLE), którzy specjalizują się w algorytmach uczenia i wykorzystania ich w realnym świecie. Langley i Choi rozwiną zbudowaną przez siebie architekturę kognitywną ICARUS, która umożliwia modelowanie ludzkich zdolności, jak percepcja czy wnioskowanie w robotach.

Po udoskonaleniu hybrydowego systemu wnioskowania, wykorzystującego symulacje komputerowe, naukowcy planują przetestować oprogramowanie na humanoidalnym robocie Golem Krang.

Źródło: Automatyka.pl, Science Daily

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Back to Top