Firmy, które są obecne na rynku od dłuższego czasu bardzo często posiadają pełne archiwa rysunków wykonanych w różnego rodzaju programach CAD 2D (najczęściej jest to AutoCAD). W przypadku posiadania programu Solid Edge można je wykorzystać do bezpośredniego wygenerowania modelu 3D. Została do tego przygotowana specjalna funkcja “Utwórz 3D”, która przenosi rysunki do przestrzeni oraz specjalna technologia do modelowania synchronicznego.

Wczytanie rysunku 2D do programu Solid Edge jest pierwszym etapem. Następnie należy wybrać odpowiednie rzuty, które zostaną przekonwertowane do przestrzeni. Rzuty pojawią się przestrzeni modelu w prostopadłych płaszyczyznach.

Kolejnym etapem jest wykorzystanie funkcji modelowania 3D w środowisku bryłowym, wskazując następne regiony, które mają zostać wyciągnięte do odpowiedniej wysokości, korzystając z wybranych punktów na drugim rzucie.

W trakcie tworzenia modelu, Solid Edge automatycznie przyłącza wymiary z rysunku 2D do modelu bryłowego.

Wymiary przyłączone do bryły automatycznie stają się wymiarami sterującymi i można je bezpośrednio wykorzystać do wprowadzania zmian. Ponieważ wymiary są parametryczne, można je powiązać formułami matematycznymi.

Dzięki funkcji „Utwórz 3D” można w szybki sposób utworzyć model bryłowy elementu na podstawie istniejącego rysunku 2D.

Szczegółowo krok po kroku jak to zrobić można zobaczyć na zapisie video poniżej:

Źródło: cador.pl

Kategorie: Archiwum

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
21 ⁄ 3 =