Praca – edycja na plikach wczytanych z innych systemów, pozbawionych historii projektowania, od zawsze nastręczała dużo problemów. Producenci programów CAD radzili sobie z tym problemem w różny sposób. Jedni starali się odtworzyć historie modelowania części, wykorzystując różnego rodzaju algorytmy, z lepszym lub gorszym skutkiem. Jednakże firma Siemens, znalazła inne rozwiązanie, a mianowicie postawiła na edycję bezpośrednią (Direct Editing), co całkowicie rozwiązało problem. Tak narodziła się Technologia Synchroniczna wykorzystywana w programach Siemensa, m.in. NX CAD.

Czym jest Technologia Synchroniczna w NX?

Po wczytaniu pliku z innego systemu lub formatu pośredniego, użytkownik dostaje bryłę, z którą nie za wiele może zrobić. Zmiana średnicy otworu czy jego położenia wiąże się z dużym nakładem pracy. Jedną z niewątpliwych zalet Technologii Synchronicznej jest automatyczne wykrywanie zależności geometrycznych, np. współosiowości czy równej średnicy na modelu, co w znaczący sposób zmniejsza liczbę kliknięć, jakie musi wykonać użytkownik i redukuje możliwość pojawienia się błędów. Wszystkie operacje dodawane są do historii tworzenia i w każdej chwili można je usunąć lub zmodyfikować.

Korzystając z odpowiednich narzędzi możliwa jest zmiana, np. średnicy otworów czy wartości promienia zaokrąglenia, jak i ich kolejności. Dzięki temu model może stać się poprawny technologicznie.

Kolejną metodą modyfikacji geometrii jest usuwanie niechcianych lub błędnych ścian czy regionów. Korzystając z bogatej bazy filtrów można szybko usuwać zestawy cech, np. otwory, zaokrąglenia np. o żądanej wartości.


Technologia Synchroniczna dostarcza narzędzia umożliwiające zadawanie relacji 3D. Możliwe jest ustawienie dwóch ścian względem siebie prostopadle, równolegle czy współpłaszczyznowo. Niewątpliwą zaletą stosowania technologii synchronicznej jest możliwość pracy w złożeniu. Na pewno osoby korzystające z programów CAD – często spotkały się z sytuacją, kiedy podczas budowy złożenia otwory w poszczególnych częściach składowych do siebie nie pasowały. Przesunięte były względem siebie o pewną, nawet niewielką wartość. Technologia Synchroniczna pozwala nadać relację współosiowości, w jednej z części otwór zmieni swoje położenie, co znacząco zmniejsza ilość pracy jaką musi wykonać konstruktor. Możliwe jest sparametryzowanie wczytanego pliku pozbawionego historii. Można tego dokonać przez relacje 3D oraz wymiary, które pozwolą na sterowanie wczytaną geometrią.

Edycja bezpośrednia w plikach przygotowanych w NX

Edycja bezpośrednia nie jest narzędziem stosowanym tylko do plików pozbawionych historii, zaimportowanych z innych systemów. Z powodzeniem może być wykorzystywana na plikach od początku przygotowanych w oprogramowaniu NX. Dzięki temu praca na plikach przygotowanych przez inne osoby nie wymaga „wgryzania” się w historię modelowania i jest po prostu szybsza i wygodniejsza.  

Technologia Synchroniczna jest przełomowym sposobem projektowania, przyspieszającym przygotowanie modeli odpowiadających szybko zmieniających się za potrzebowaniom rynku. Dzięki edycji bezpośredniej zmiany wprowadzane są bardzo szybko i intuicyjnie. Siemens NX jest jedynym oprogramowaniem na rynku dającym tak szerokie możliwości projektowe i zapewniające pokrycie w 100% zapotrzebowanie każdego przedsiębiorstwa na oprogramowanie CAD/CAMCAE.

Firma GM System jest oficjalnym dystrybutorem oprogramowania NX CAD – https://gmsystem.pl/nx-cad/.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
29 + 7 =