Świat rozwija się w zastraszającym tempie, a nowoczesny biznes jest uzależniony od nowych technologii. Fabryki pracują szybciej, magazyny stają się zautomatyzowane, a pracę ludzi zastępują roboty. Co będzie następne?

5G – o co z tym chodzi?

5G to bezprzewodowa przyszłość przemysłu, która zmieni sposób komunikacji człowieka z maszyną. Co może nam dać 5G? Przede wszystkim bezprzewodowe połączenie wysokiej jakości przepływu danych. Obecnie w fabrykach wiele urządzeń połączonych jest kablami. Dzięki 5G możliwe będzie wybudowanie inteligentnych fabryk i jak najlepsze wykorzystanie takich technologii jak sztuczna inteligencja czy rzeczywistość rozszerzona. W zakładzie produkcyjnym podpiętym do 5G możliwe będzie połączenie każdego urządzenia do jednej wielkiej sieci. Wszystkie potrzebne komponenty i materiały zamienne będą transportowane w zakładzie przez pojazdy automatyczne, które zaprogramowane będą miały dokładnie co, gdzie i kiedy mają przewieźć. Informacje dotyczące procesów produkcyjnych będę przesyłane w ciągu kilku milisekund, a każdy błąd czy awarię maszyny inżynier będzie mógł naprawić zdalnie przy użyciu rozszerzonej rzeczywistości.

Wdrożenie sieci 5G

HMS Networks przeprowadził raport, który pokazał, że ponad połowa profesjonalnych firm popiera technologię przemysłu 5G i uważa to za ogromne ułatwienie w uniwersalnej łączności i przyszłość branży produkcyjnej. 54% ankietowanych firm już teraz używa rozwiązań bezprzewodowych do zdalnego monitoringu i obsługi zasobów. Są to między innymi zaawansowane automatyczne systemy zarządzania budynkiem. 48% ankietowanych uważa, że zastąpienie kabli i często problematycznego połączenia WiFi to funkcjonalność naprawdę warta docenienia.

Zapoczątkowanie 5G poprawi wiele istniejących rozwiązań oraz stworzy nowe zastosowania, których obecne technologie nie mogą spełniać. Przewiduje się, że początkowo technologia 5G obsłuży przesyłanie danych z prędkością 1-5Gb/s. Docelowo znacznie przerośnie standardy LTE – bowiem ma to być 20Gb/s. Kiedy możemy spodziewać się wdrożenia sieci 5G? Na pewno musimy poczekać jeszcze kilka lat. Póki co przewiduje się, że do 2025 roku 15% światowej komunikacji mobilnej będzie odbywało się przy pomocy tej właśnie technologii.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
28 ⁄ 7 =