AutoCAD ma już prawie czterdzieści lat i w tym czasie pliki ze schematami technicznymi stały się standardową częścią procesu projektowania. I chociaż opłaty za AutoCAD są bardzo wysokie, to nie jest on potrzebny do otwierania plików DWG, ponieważ można skorzystać z wielu bezpłatnych przeglądarek pracujących w dowolnym systemie operacyjnym.

Rozszerzenie DWG pochodzi od słowa “drawing”. Jest to format pliku zastrzeżony dla plików binarnych programu AutoCAD, służący do przechowywania danych oraz metadanych 2D i 3D. Jest także wykorzystywany w pakietach CAD, takich jak AutoCAD, BricsCAD, IntelliCAD, Caddy i Open Design Alliance, a także obsługiwany przez wiele programów innych firm.

Poniżej przedstawiamy opis najlepszych, naszym zdaniem, darmowych przeglądarek DWG.

Autodesk Viewer

Darmowa przeglądarka DWG Autodesk dostępna on-line. Pozwala udostępniać pliki przy użyciu adresów URL, tworzyć wysokiej jakości zrzuty z ekranu, które można wykorzystać w prezentacjach, a także wykonywać pomiary obszarów i odległości.

DWG TrueView

Od 1982 roku, czyli daty powstania AutoCAD, opracowano prawie 20 różnych formatów plików DWG, z których każdy był bardziej zaawansowany niż poprzedni. Z tego właśnie względu Autodesk opracował bezpłatną, oficjalną przeglądarkę DWG, która umożliwia konwersję różnych wersji plików DWG. DWG TrueViewer zapewnia płynną współpracę z każdą z licznych wersji formatu .dwg i umożliwia otwieranie, przeglądanie, a także edycję tych plików.

DWG FastView – przeglądarka DWG w języku polskim

To bezpłatne, proste w obsłudze oprogramowanie, opracowane dla systemu operacyjnego Windows. Aplikacja korzysta z natywnych formatów plików AutoCAD, takich jak DWG i DXF, i umożliwia wyeksportowanie projektu do innych formatów graficznych, jak np. JPG, PNG i BMP.

Program pozwala wyświetlać modele 3D, obrazy wektorowe 2D, a także informacje o obiektach i rysunku oraz komentarze. Możliwe jest także powiększanie i przesuwanie projektu, a także włączanie i wyłączanie warstw, ich zamrażanie, blokowanie i odblokowywanie. DWG FastView oferuje także proste narzędzia rysowania, np. linii i elips. Pozwala także na usuwanie i kopiowanie elementów projektu.

ETOOLBOX – mobilna przeglądarka CAD

To jedna z najlepszych mobilnych przeglądarek CAD – umożliwia otwieranie i przeglądanie plików 2D i 3D .dwg na urządzeniach mobilnych bezpośrednio z folderu urządzenia lub chmury.

Aplikacja pozwala szybko przełączać widok modelu projektu na dowolny layout, umożliwia przeglądanie warstw, a także ich włączanie i wyłączanie. Oferuje 6 predefiniowanych widoków osi, 4 predefiniowane widoki izometryczne i kontury 3D oraz szereg różnych trybów renderowania.

ETOOLBOX pracuje w systemach Android i Windows.

pCon.planner

Aplikacja dla systemu Windows, która jest nie tylko prostym czytnikiem DWG, ale pełnowymiarowym oprogramowaniem do projektowania wnętrz 3D z szerokim zakresem opcji i funkcji. pCon.planner zawiera obszerny katalog gotowych układów, modeli CAD oraz materiałów.

Aplikacja pozwala otworzyć projekt i przeprowadzić jego edycję lub utworzyć nowy. Gotowe projekty można zapisać w wielu formatach, jak np. PNG, BMP, JPG, TIF i EPX. Program pozwala również drukować pliki DWG w pełnej skali.

ShareCad

To kolejna przeglądarka umożliwiająca otwieranie DWG online, która obsługuje wiele formatów plików, w tym formaty CAD i 3D, obrazy wektorowe i pikselowe, a także archiwa.

ShareCad pozwala generować adresy URL w celu udostępniania plików DWG, a także wykonywać wydruki. Nie umożliwia jednak wprowadzania zmian i edycji plików DWG. Pomimo tego ShareCad jest doskonałym narzędziem do szybkiego przeglądania istniejących projektów, który działa w dowolnej przeglądarce i na dowolnym urządzeniu.

FreeCAD

FreeCAD to znacznie więcej niż przeglądarka DWG. Jest to darmowy, parametryczny modeler 3D typu open source, który pozwala tworzyć własne modele i obiekty o dowolnej wielkości i złożoności. FreeCAD umożliwia tworzenie szkiców 2D oraz projektów 3D.

Oprogramowanie oferuje bardzo duży zestaw narzędzi pozwalających zmieniać parametry modeli, wprowadzać zmiany w projektach i wykonywać pomiary.

Program pracuje w systemach Windows, Linux i Mac OS.

DWGSee

Najnowsza wersja programu, DWGSee 2020, to nie tylko przeglądarka DWG, ale także wielofunkcyjne narzędzie do edycji CAD. Prosty, przejrzysty interfejs sprawia, że ​​aplikacja jest doskonałym narzędziem dla każdego użytkownika.

DWGSee pozwala modyfikować rysunki i zmieniać ich elementy, takie jak kolor linii, warstwy i tekst. Umożliwia również dodawanie linii, okręgów, tekstów, a nawet warstw do istniejących plików. Aplikacja ma wbudowany konwerter AutoDWG umożliwiający zapisywanie plików w różnych formatach.

Oprogramowanie obsługuje wszystkie natywne formaty AutoCAD i działa w systemach Windows, Mac OS i Android.

Bentley View

Bentley View to złożona i potężna przeglądarka DWG. Oprócz możliwości przeglądania plików DWG i 50 innych formatów CAD, Bentley View oferuje bardzo obszerny zestaw funkcji.

Darmowa wersja programu pozwala przeglądać modele i rysunki, korzystać z wielu różnych widoków, dokładnie mierzyć odległości i obszary, oglądać obiekty i badać ich komponenty, a także drukować rysunki w skali z zachowaniem pełnej wierności.

Bentley View daje również możliwość pracy z projektami BIM (Building Information Modeling).

OnShape

OnShape to o wiele więcej niż narzędzie do odczytywania plików DWG. To w pełni funkcjonalna, działająca w chmurze, platforma rozwoju produktu. Program oferuje bogaty zestaw funkcji umożliwiający opracowywanie dużych projektów i projektów.

Darmowa wersja programu pozwala stworzyć do 10 projektów.

Oprogramowanie jest kompatybilne z prawie każdym systemem operacyjnym, w tym iOS i Android.

A360 – przeglądarka DWG na Android i iOS

A360 pozwala użytkownikom Androida i iOS przeglądać pliki DWG, a także rysunki stworzone w innych programach CAD, takich jak SolidWorks, CATIA, Revit, Inventor, Fusion 360, Navisworks itp. Ogólnie w aplikacji można pracować z ponad 50 formatami plików CAD.

W wersji bezpłatnej aplikacja pozwala mierzyć długości, obszary i kąty, nawigować po warstwach, wstawiać komentarze i robić adnotacje.

ZWCAD – przeglądarka DWG po polsku

ZWCAD jest w pełni profesjonalnym programem do projektowania CAD/CAM oraz tworzenia dokumentacji technicznej 2D dostępnym w języku polskim. Program można zainstalować i używać bezpłatnie przez 30 dni – w tym okresie działać będą wszystkie funkcje programu.

Po upływie 30 dni ZWCAD można używać jako przeglądarki DWG oraz do tworzenia niewielkich projektów i wykonywania wydruków.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
24 ⁄ 4 =