Projektowanie komputerowe to wymagający proces, który wymaga wykorzystania różnych zaawansowanych aplikacji. Do ich sprawnej obsługi niezbędne jest odpowiednie urządzenie. Czym powinien charakteryzować się laptop dla projektanta?

Laptop dla projektanta: wydajność na pierwszym miejscu

Bez względu o to, czy chodzi o projektowanie wnętrz, produktów, czy też grafik, należy pamiętać, że programy wykorzystywane w tym celu charakteryzują się dość dużym zużyciem zasobów komputera. Zarówno procesor, jak i pamięć RAM czy układ graficzny będą zatem eksploatowane w dość intensywny sposób. Przy wyborze laptopa dla projektanta należy zatem zadbać o każdą z tych kwestii – dzięki temu będziemy mogli liczyć na pełny komfort pracy nawet przy wymagających zadaniach.

Jak powinna wyglądać specyfikacja laptopa dla projektanta? Warto zacząć od procesora – najlepszym wyborem będą 6- lub 8-rdzeniowe układy z najnowszych, najmocniejszych serii. Aktualnie często stosuje się układy działające w dwóch trybach: standardowym i tzw. turbo, który jest aktywowany wtedy, gdy potrzebna jest większa moc obliczeniowa. Przy wyborze sprzętu należy zwrócić uwagę na taktowanie przede wszystkim w szybszym trybie – warto stawiać na rozwiązania zaczynające się od 3 GHz. Do tego powinniśmy dodać sporą ilość pamięci operacyjnej: dla projektantów minimalną wartością powinno być 16 GB, jednak jeszcze lepszym wyborem będą modele z 32 GB RAM-u.

Parametry ekranu i grafiki w laptopie dla projektanta

Praca projektanta skupia się na treściach wizualnych: z tego względu należy zadbać o odpowiednie parametry obrazu. Istotna będzie między innymi charakterystyka ekranu – należy zwrócić uwagę m.in. na typ matrycy. Poszczególne rodzaje różnią się pod kątem odwzorowywania kolorów; za najlepszy wybór dla grafików i projektantów najczęściej uznaje się wyświetlacze IPS. Warto przy tym zapewnić sobie sporą przestrzeń roboczą, stawiając na laptopy o nieco większej przekątnej ekranu – zaleca się rozmiar co najmniej 15”. Co więcej, przy modelach o sporych gabarytach często możemy także liczyć na możliwość skorzystania z rozdzielczości 2K lub 4K.

Nie bez znaczenia jest także karta graficzna. To element specyfikacji, który jest często pomijany przy wyborze laptopa do pracy, jednak w przypadku projektantów będzie on mieć kluczowe znaczenie. Wynika to nie tylko z potrzeby sprawnego renderowania obrazu – warto także zaznaczyć, że rdzenie GPU oferują ogromną wydajność, która będzie nieoceniona w wykonywaniu różnych zaawansowanych procesów. Najlepszym wyborem będą zatem laptopy z dedykowaną kartą. Co istotne, graficy oraz projektanci mogą skorzystać z modeli przygotowanych specjalnie pod kątem takiej pracy – to modele z serii NVIDIA Quadro oraz AMD FirePro.

HP ZBook – idealny laptop dla projektanta

Jak znaleźć odpowiedni sprzęt dla projektanta, który charakteryzuje się świetną wydajnością, wysokim standardem wykonania oraz wsparciem dla pracy z treściami wizualnymi? Tego typu rozwiązania oferuje między innymi HP z serią HP ZBook – propozycje tego producenta można znaleźć m.in. w sklepie ale.pl. To mobilne stacje robocze, które zapewniają imponującą sprawność w wielu zaawansowanych zadaniach. Przy produkcji modeli z serii ZBook HP postawiło na maksymalną wydajność w stosunkowo niewielkiej obudowie, co sprawia, że jest to doskonały wybór dla osób, którym zależy na mobilności.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
2 × 11 =