Inżynieria odwrotna to w ostatnich latach prężnie rozwijająca się gałęź przemysłu. Dzięki przeprowadzonym pomiarom uzyskuje się informacje o budowie wyrobu. W tworzeniu modeli wykorzystuje się skanowanie profesjonalnymi urządzeniami, które pozwala na podstawie fizycznego obiektu rzeczywistego uzyskać pełną dokumentację 2D oraz 3D.

Inżynieria odwrotna – z czym to się je?

Mówiąc o inżynierii odwrotnej, należy mieć na uwadze, że są to wszelkie działania pozwalające z fizycznego obiektu odtworzyć model 3D czy rysunek 2D. Może to być najprostsze kompletowanie danych za pomocą suwmiarki lub bardziej zaawansowane pomiary skanerem, który daje możliwość stworzenia uniwersalnego modelu 3D.

Jak działa skaner? Na samym początku detal pokrywany jest specjalnym środkiem matowiejącym, dzięki któremu na powierzchni nie powstają zakłócenia i możliwe jest skanowanie przeźroczystych i białych elementów. Kamery rejestrują odkształcenie linii rzutowanych na skanowany przedmiot i na ich podstawie tworzą punkty rozmieszczone w chmurze w przestrzeni. Następnie odtwarza się obiekt bryłowy, który można dowolnie edytować w programach CAD.

Funkcje Geomagic Design X

Jednym z rozwiązań inżynierii odwrotnej jest oprogramowanie Geomagic Design X, które pozwala tworzyć modele 3D kompatybilne z oprogramowaniem CAD na podstawie danych z procesu skanowania. Jego zastosowanie jest wszechstronne, a metody obróbki danych są bardzo zróżnicowane. Pozwala obrabiać chmurę punktów lub siatkę trójkątów, tworzyć model parametryczny z historią zmian i w sposób automatyczny lub ręczny generować model powierzchniowy.

Do podstawowych funkcji Geomagic Design X zaliczamy:

  • importowanie ponad 60 różnych formatów plików,
  • skanowanie najpopularniejszymi skanerami,
  • zaawansowane narzędzia pozwalające poprawiać siatkę trójkątów,
  • automatyczne tworzenie edytowalnych modeli bryłowych i powierzchniowych,
  • możliwość tworzenia wizualizacji w dodatku Keyshot,
  • szybkie porównanie i sprawdzenie poprawności powierzchni brył, szkiców, powierzchni z plikiem *.stl dzięki narzędziu Accuracy Analyzer.

Oprogramowanie Geomagic Design X pozwala na skrócenie drogi od skanowania do wygenerowania modelu 3D. Jest to jedno z bardziej nowoczesnych narzędzi stosowanych w inżynierii odwrotnej.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
15 × 25 =