VASS Standard został rozszerzony o funkcjonalność 3D i najnowocześniejszą technologię szaf sterowniczych.

»Dodatkowa funkcjonalność 3D w EPLAN Pro Panel umożliwia bezpośrednie uzyskiwanie informacji produkcyjnych dla zautomatyzowanych procesów produkcji szaf sterowniczych i rozdzielnic» mówi Andreas Bamberg, kierownik ds. klientów strategicznych w firmie EPLAN.

Volkswagen wydał niedawno szóstą edycję standardu VASS (Volkswagen Audi Seat Skoda), która obejmuje aktualizację oprogramowania EPLAN do wersji 2.9. Standard ten stosowany w zakładach produkcyjnych dla modeli na platformie MEB, został również rozszerzony o funkcjonalność 3D w inżynierii systemów rozdzielczych oraz o dane niezbędne do dwukierunkowej wymiany informacji z narzędziami do planowania projektów PLC. Nowy system szaf sterowniczych VX25 firmy Rittal został również zintegrowany z tym standardem.

Decyzja Volkswagena o rozpoczęciu dostarczania swoim dostawcom danych 3D opartych na rozwiązaniach EPLAN Pro Panel w bibliotekach standardu VASS oznacza, że można obecnie przedstawiać kompletne modele cyfrowe szaf sterowniczych i zainstalowane w nich komponenty. Dotychczas w standardzie były zawarte tylko dane komponentów 2D pochodzące z EPLAN Electric P8. Dla dostawców zmiana ta stwarza możliwość wdrożenia i rozszerzania zautomatyzowanych etapów produkcji w inżynierii szaf sterowniczych i rozdzielnic, od mechanicznej obróbki NC i automatycznego montażu zacisków, aż po obróbkę przewodów i projektowanie okablowania. Firmy mogą w pełni korzystać z opracowanych szablonów projektowych dostarczonych przez Volkswagena, które są podstawą do podniesienia jakości i zwiększenia szybkości 1/4 projektowania systemów, produkcji i wdrożeń.

Jednolita dokumentacja instalacji

Kierownik ds. klientów strategicznych w firmie EPLAN, Andreas Bamberg dodaje: »Dodatkowa funkcjonalność 3D w EPLAN Pro Panel umożliwia bezpośrednie uzyskiwanie informacji produkcyjnych dla zautomatyzowanych procesów produkcji szaf sterowniczych i rozdzielnic. Biura inżynieryjne czerpią również korzyści ze zintegrowanej funkcji wykrywania kolizji i uwzględnienia rozpraszania ciepła przez poszczególne komponenty, co pozwala na bardziej optymalne rozmieszczenie komponentów w szafie i zapewnia bardziej energooszczędną konstrukcję systemów klimatyzacji.» Dodatkową korzyścią jest dodanie kluczowych informacji o technologii sterowania do danych urządzeń i danych projektowych umożliwiając dzięki temu dwukierunkową wymianę danych pomiędzy oprogramowaniem EPLAN (projektowanie urządzeń) i Siemens TIA Portal (oprogramowanie sterujące) przy użyciu interfejsu AML. »Integracja ta zmniejsza znacznie wysiłek związany z inżynierią i planowaniem systemu, ponieważ struktury sprzętowe PLC, predefiniowane wejścia i wyjścia oraz topologie szyn mogą zostać teraz zaimportowane bezpośrednio z programu EPLAN, nie wspominając już o dokładnym okablowaniu portów» dodaje Bamberg. Podczas pracy systemu w zakładzie oraz w przypadku wprowadzania późniejszych modyfikacji i rozszerzeń, informacje z TIA Portal mogą być przesyłane z powrotem do projektu EPLAN. Zapewnia to jednolitą, bezbłędną dokumentację instalacji w zakładzie «w stanie gotowym» oraz skraca proces integrowania z cyfrowym zarządzaniem produkcją.

Najnowocześniejsza technologia szaf sterowniczych

Markus Hülsmann, kierownik ds. globalnych klientów z sektora motoryzacyjnego firmy Rittal stwierdza: »Aktualna wersja biblioteki VASS V6 oferuje w pełni zintegrowane, referencyjne szafy sterownicze w widoku 3D, oparte na nowym systemie szaf VX25 firmy Rittal.»

Rittal, wraz ze swoimi dużymi szafami sterowniczymi i małymi obudowami, jest od lat częścią korporacyjnego standardu Volkswagena, podobnie jak rozwiązania EPLAN. Markus Hülsmann, kierownik ds. globalnych klientów z sektora motoryzacyjnego firmy Rittal mówi: »Aktualna wersja biblioteki VASS V6 oferuje w pełni zintegrowane, referencyjne szafy sterownicze w widoku 3D, oparte na nowym systemie szaf VX25 firmy Rittal.» Zawiera również w pełni zintegrowane akcesoria do obudów oraz dziesięć wariantów ram montażowych AirSTREAM firmy Friedrich Lütze, które można wybrać bezpośrednio z listy akcesoriów i umieścić jako kompletne makro. Hülsmann nadmienia, że »Znacznie zmniejsza to nakład prac inżynieryjnych, ponieważ elementy można umieścić bezpośrednio w szafie za pomocą kilku kliknięć.» Przyszłe wydania VASS będą zawierały rozszerzenia bibliotek o obudowy Rittal AX i KS oraz odpowiednie zestawy przykładowe. Powiązane makra obudów w widoku 3D są już dostępne w EPLAN Data Portal i mogą być wykorzystywane podczas projektowania w Pro Panel.

Cel – cyfrowa produkcja

»Rozszerzenie standardu VASS o najnowsze aspekty oprogramowania inżynieryjnego EPLAN i najnowocześniejszą technologię systemową Rittal oznacza, że idealnie wspieramy naszych dostawców w realizacji cyfrowych i zautomatyzowanych procesów produkcyjnych,» stwierdza Daniel Gräser z działu automatyzacji produkcji i produkcji cyfrowej firmy Volkswagen.

Produkcja aut staje się coraz bardziej wymagająca, co wynika między innymi z krótszych czasów 2/4 przygotowania, zindywidualizowanych prac projektowych, nowych technologii sterowania oraz wysokich wymogów związanych z konserwacją i naprawami. Volkswagen stale pracuje nad dalszym rozwojem standardów automatyzacji, które następnie są przekazywane dostawcom firmy. Daniel Gräser z działu automatyzacji produkcji i produkcji cyfrowej Volkswagena mówi »Rozszerzenie standardu VASS o najnowsze aspekty oprogramowania inżynieryjnego EPLAN i najnowocześniejszą technologię systemową Rittal oznacza, że idealnie wspieramy naszych dostawców w realizacji cyfrowych i zautomatyzowanych procesów produkcyjnych. Jednocześnie, dodajemy ważny komponent na rozpoczętej przez nas drodze do produkcji cyfrowej.» Cyfrowy bliźniak szafy sterowniczej, jako część procesu produkcyjnego, jest niezbędnym fundamentem dla przyszłych, w pełni cyfrowych procesów pracy i utrzymania ruchu.

Międzynarodowe wsparcie serwisowe

Od 2018 roku firma EPLAN oferuje trzydniowe szkolenia VASS V6 dla dostawców, prowadzone w języku angielskim i niemieckim. Stanowią one podstawę do skutecznego tworzenia projektów zgodnych z tym standardem. Oprócz regularnych spotkań w Niemczech, szkolenia wstępne zostały również przeprowadzone w USA i Chinach.

www.eplan-software.com/

Rittal

Firma Rittal z siedzibą w Herborn w Niemczech, jest czołowym światowym dostawcą rozwiązań do obudów przemysłowych, systemów dystrybucji zasilania, kontroli parametrów środowiskowych i infrastruktury IT, oferującym również oprogramowanie i usługi. Systemy Rittal są stosowane w ponad 90 procentach gałęzi przemysłu na całym świecie, w tym w budowie maszyn i inżynierii zakładów produkcyjnych, przemyśle spożywczym oraz w branży IT i telekomunikacyjnej. Portfolio produktów obejmuje konfigurowalne obudowy z danymi dostępnymi w całym procesie produkcyjnym. Inteligentne systemy chłodzenia produkcji Rittal, charakteryzujące się mniejszym nawet o 75% zużyciem energii i małą emisją CO2, mogą komunikować się z otoczeniem produkcyjnym, umożliwiając prowadzenie konserwacji predykcyjnej i prac serwisowych. W ofercie firmy znajdują się również innowacyjne produkty IT, począwszy od szaf IT i modułowych centrów danych po rozwiązania obliczeniowe typu edge i hyperscale.

Czołowi dostawcy oprogramowania, Eplan i Cideon, wspierają łańcuch wartości, dostarczając interdyscyplinarne rozwiązania inżynieryjne, podczas gdy Rittal Automation Systems oferuje rozwiązania do produkcji rozdzielnic. Na terenie Niemiec produkty są dostarczane w ciągu 24 godzin od złożenia zamówienia. Rittal, działający na rynku od 1961 roku, jest największą firmą wchodzącą w skład grupy 3/4 Friedhelm Loh. Jest to grupa prowadząca działalność na całym świecie, posiadająca 12 zakładów produkcyjnych i 96 filii międzynarodowych. Zatrudnia około 12.100 pracowników i osiągnęła w 2019 roku przychody o wartości 2,6 miliarda euro. W 2020 roku, ta rodzinna firma została uznana już po raz dwunasty z rzędu za jednego z czołowych pracodawców w Niemczech przez Top Employers Institute. W ramach ogólnokrajowej ankiety z 2020 roku, przeprowadzonej na terenie Niemiec, magazyn Focus Money uznał po raz piąty grupę Friedhelm Loh za jednego z najlepszych dostawców szkoleń zawodowych. Więcej informacji można znaleźć na stronach: www.rittal.com i www.friedhelm-loh-group.com.


Eplan Software & Service

EPLAN dostarcza rozwiązania programowe i serwisowe z zakresu inżynierii elektrycznej, automatyki i mechatroniki. Firma rozwija jeden z czołowych na świecie systemów do projektowania oprogramowania dla producentów maszyn i paneli sterowniczych. EPLAN jest również idealnym partnerem, pomagającym usprawnić wymagające procesy inżynieryjne.

Zarówno standardowe, jak i niestandardowe interfejsy do systemów ERP i PLM/PDM zapewniają spójność danych w całym łańcuchu wartości. Współpraca z EPLAN zapewnia nieograniczoną komunikację we wszystkich dziedzinach inżynierii. Bez względu na to, czy są to małe czy duże przedsiębiorstwa, klienci firmy mogą lepiej wykorzystywać swoje doświadczenie. EPLAN chce w dalszym ciągu rozwijać się wraz ze swoimi klientami i partnerami, stale zwiększając stopień integracji i automatyzacji. Na całym świecie firma EPLAN obsługuje ponad 58.000 klientów. Jej celem jest zapewnienie efektywnej inżynierii.

Firma EPLAN została założona w 1984 roku i stanowi część grupy Friedhelm Loh. Grupa Friedhelm Loh działa na całym świecie w oparciu o 12 zakładów produkcyjnych i 96 filii międzynarodowych. Zatrudnia w sumie 12,100 osób i w 2019 roku wygenerowała przychody w wysokości około 2,6 mld EUR. Po raz dwunasty z rzędu ta firma rodzinna zdobyła wyróżnienie „Top German Employer” w 2020 r. Ponadto, Friedhelm Loh Group uzyskała wyróżnienie “Top vocational trainer” przyznane przez Deutschland Test and Focus Money.

Więcej informacji można znaleźć na stronach: www.eplan.de www.friedhelm-loh-group.com

Autor: EPLAN

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
27 × 19 =