Efektywność pracy i bezpieczeństwo – to dwa elementy, które z punktu widzenia zarówno zarządu firmy, jak i pracowników wydają się priorytetowe. Sposobów na wzrosty w tych aspektach jest całe mnóstwo. Dziś przyjrzymy się jednemu z nich – na warsztat weźmiemy system 5S, który sprawdzi się zarówno na produkcji, jak i w biurze.

Czym jest system 5S?

System 5S to zestaw technik i metod, których cel jest jasny – zapewnienie wysokiej jakości stanowisk pracy. Jednocześnie jest to jedno z narzędzi Lean Manufacturing i Lean Management. Wiąże się bowiem z organizacją środowiska pracy, wpływa na kulturę organizacyjną przedsiębiorstwa oraz wzrost stabilności procesów. 

System 5S składa się – jak można się domyślić – z 5 kroków, gdzie każdy zaczyna się na literę S. Są to:

  1. Sortowanie – polega na odseparowaniu ze stanowiska pracy wszystkiego, co jest zbędne i pozostawieniu tego co trzeba w takiej ilości, jaka jest potrzebna i tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba.
  2. Systematyka – polega na organizacji stanowiska pracy w taki sposób, by wszystko miało swoje miejsce i było łatwe do odnalezienia i zidentyfikowania przez każdego pracownika.
  3. Sprzątanie – etap ten określa częstotliwość i metody sprzątania stanowiska pracy. Składa się z dwóch spojrzeń na proces – wizualnego oraz fizycznego.
  4. Standaryzacja – krok ten dotyczy wprowadzenia standardów odnoszących się do powyższych trzech kroków. Jest to również technika mająca na celu zapewnienie powtarzalności wdrożonych zmian.
  5. Samodyscyplina – ostatni punkt jest podsumowaniem powyższych, mówi o wypracowaniu nawyku kontroli powyższych punktów.

Narzędzia przydatne przy realizacji systemu 5S

Realizacja powyższych kroków nie należy do najprostszych. Rzecz jasna, wymagana jest konsekwencja, wiedza i świadomość pracowników oraz narzędzia pomocne przy zwiększeniu stabilności pracy na stanowiskach. O jakich narzędziach mowa? 

Pierwszym jest tablica cieni. To wizualna metoda przechowywania narzędzi i innych przedmiotów niezbędnych na stanowisku pracy – pianka polietylenowa, z której wykonana jest taka tablica, pozwala na indywidualny projekt dla zakładu pracy. Odpowiada więc wszystkim punktom 5S. Równie przydatne będą czerwone etykiety oznaczające rzeczy “do wyrzucenia”, karty auditowe pomocne przy auditach stanowisk pracy etc.

5S – czy warto?

Stworzenie i utrzymanie dobrze zorganizowanych stanowisk pracy to niełatwe zadania. Dzięki systemowi 5S, przejście przez jego kolejnych 5 kroków, zdecydowanie zbliży do osiągnięcia powyższych celów. Co istotne, wdrożenie 5S jest zazwyczaj tanie, pozwala na integrację pracowników w działania firmy oraz pobudzenie zaangażowania.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
28 ⁄ 14 =