Jeszcze kilka lat temu do zapisu wszystkich niezbędnych informacji używaliśmy nośników CD czy nawet dyskietek. Obecnie jest to daleką przeszłością i coraz częściej w tym celu wykorzystujemy możliwości zapisu w chmurze. Z tego rozwiązania korzystać zaczęło również wiele przedsiębiorstw. Czym jest zapis w chmurach i jakie to niesie za sobą korzyści w przedsiębiorstwie?
Czym jest zapis w chmurze?
Słyszeliśmy, że wiele firm korzysta z zapisu w chmurze, ale czym tak naprawdę jest ta „chmura”? Definicji tego zjawiska jest kilka. Przede wszystkim jest to model obliczeniowy na żądanie, który daje możliwość udostępniania oraz przekazywania danych na wielu urządzeniach przy stabilnym łączu internetowym. W chmurach drzemie ogromny potencjał i dają niemal natychmiastowy dostęp do wszystkich potrzebnych plików udostępnionych w przeszłości.
Obecnie na rynku istnieje spora ilość dostawców rozwiązań do przechowywania plików w chmurach. Najpopularniejszym jest Google Drive, który może byś zsynchronizowany z pocztą gmail. Dodatkowo bardzo popularny jest Dropbox oraz OneDrive. Mają różne pojemności i choć za większe trzeba zapłacić, to podstawowy pakiet jest wystarczający do przechowywania prywatnych plików. Przedsiębiorstwa natomiast na pewno muszą zainteresować się płatnym rozwiązaniem, ponieważ darmowe pojemności to od 2GB do maksymalnie 15GB w przypadku Google Drive.
Zalety zapisu w chmurach
Ilość zalet zdecydowanie zachęca przedsiębiorstwa i osoby prywatne do skorzystania z tej funkcjonalności. Dlaczego warto jest zainteresować się zapisem danych w chmurze?
Przede wszystkim korzystanie z zapisu plików w chmurze zmniejsza koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo. Ogranicza to potrzebę powiększania dysków sieciowych czy pamięci na prywatnych komputerach pracowników. Dzięki zapisowi plików w chmurze każdy z pracowników ma do nich dostęp w dowolnym miejscu na świecie i zawsze może edytować pliki. Jest to niezwykle istotne w przypadku częstych delegacji pracowników czy współpracy w międzynarodowych zespołach. Chmura jest wygodna w użyciu, gwarantuje nieustanny dostęp do naszych plików i płynne działanie aplikacji czy innych programów. Nie tylko projekty, ale również potrzebne dane kontaktowe, informacje o współpracujących przedsiębiorstwach czy materiały szkoleniowe – to wszystko może być publikowane na dysku, dając nieograniczone możliwości korzystania z tych plików przez pracowników. Chmura zapewnia również wygodę polegającą na możliwości przywrócenia pliku sprzed edycji i automatycznego zapisu dokumentacji przychodzącej na adres mailowy.
0 komentarzy