Czy wiesz, jak bardzo możesz ułatwić sobie pracę, stosując dostępne w Solidworksie skróty klawiszowe? Poznaj moc klawiszy Twojej klawiatury. Prezentujemy kilka tricków i skrótów, które naprawdę warto znać!

Klawisze SAD przydatne w szkicu

Znajdujące się obok siebie klawisze S, A oraz D potrafią przyśpieszyć tworzenie szkiców.

  • „S” wywołuje pasek podręczny, który pojawia się przy kursorze i zawiera elementy szkicu.
  • „A” przełącza pomiędzy typami wprowadzonego elementu w szkicu, np. w przypadku okręgu ułatwia wybranie okręgu ze środka czy z trzech punktów bez konieczności przeklikiwania myszką.
  • „D” ułatwia akceptowanie np. operacji na szkicu, ponieważ przyciąga menu akceptowania lub odrzucania występującego w lewym górnym rogu okienka otwartej operacji.

Zdarzyło Ci się kiedyś zgubić szkic w okienku programowania? Z pomocą przychodzi klawisz „F”.

Skróty klawiszowe do zmiany modelu 3D

Dzięki skrótom CTRL + B oraz CTRL + Q możemy przebudować model (częściowo lub w formie pełnej przebudowy).

F5 umożliwia filtrowanie wyborów. Po wciśnięciu tego klawisza pojawia się pasek z aktywnymi filtrami, a przełączanie między nimi również jest proste dzięki innym skrótom. „E” odnosi się do krawędzi, „X” do ściany, „V” do wierzchołków. Należy tutaj mieć na uwadze, że wciśnięcie kolejnego filtru, nie resetuje poprzedniego! Wszystkie filtry dezaktywuje klawisz F6.

Solidworks pozwala na prace w różnych widokach. Dzięki CTRL + 8 możemy ustawić nasz projekt do widoku normalnego. Lupę wywołujemy klawiszem „G”, a jeśli potrzebujemy predefiniowanego widoku, wystarczy wcisnąć spację.

Własne skróty klawiszowe

Czy wiedziałeś, że Solidworks umożliwia tworzenie własnych skrótów klawiszowych, dzięki którym praca z tym programem jest jeszcze bardziej wydajna i spersonalizowana?

Na pasku głównym mamy ikonkę z kołem zębatym symbolizującą ustawienia. Po rozwinięciu listy wybieramy „Dostosuj”. Piątą zakładką nowego menu jest „Klawiatura”. Nowe skróty klawisze dodajemy, wskazując wybraną komórkę tabeli znajdującą się w kolumnie skrót oraz wybierając preferowaną kombinację klawiszy. Możemy tutaj dodatkowo wygenerować plik ze skrótami, wydrukować go i powiesić w widocznym miejscu. Warto wspomnieć, że dostosowywane skróty można zapisać w ustawieniach i przenieść na inny komputer, co jeszcze bardziej ułatwia pracę.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
32 ⁄ 8 =