Współczesny rozwój produktów mało ma wspólnego z branżą sprzed 20 czy 30 lat. Kiedyś furtką do świata inżynierii były tradycyjne rysunki 2D, a często wieloformatowe arkusze zapisywane były ręcznie. Obecnie rozwój oprogramowania dostępnego na rynku daje nam o wiele większe szanse rozwoju.

Dobre praktyki definicji opartej na modelu – MBD

W ostatnim czasie firmy coraz bardziej koncentrują się na tzw. MBD, czyli Model Based Definition. Praktyka ta ma na celu zastąpienie tradycyjnych rysunków 2D przez wysokorozwinięte modele 3D zawierające wszystkie potrzebne informacje o wyrobie, a nawet procesie wytwarzania i produkcji.

Nowoczesny rozwój produktu opiera się na digitalizacji. Każdy dział zajmuje się cyfrową pracą innych osób, ulepsza ją i dodaje nowe wartości – a proces ten zaczyna się w działach inżynierii. Dobrze wykonany model mapuje całą część lub część interesującej rzeczywistości na poszczególne elementy modeli. Reprezentuje interesującą nas rzeczywistość realną lub wirtualną i pełni funkcję poznawczą oraz opisową. Zawsze jest tworzony w określonym celu. Może to być jak najlepsze przedstawienie produktu klientowi czy przygotowanie procesu obróbczego.

Podczas wdrażania strategii MBD nie ma potrzeby opisywania na modelach wszystkich aspektów, które byłyby opatrzone komentarzem na rysunku. Niektóre konwencje na rysunkach nie mają zastosowania w kontekście środowiska 3D, a próba odtworzenia całej zawartości 2D pochłania więcej czasu i wysiłku. Dzięki zmniejszonej adnotacji wymiary są używane tylko dla standardów jakości.

Dlaczego warto wdrożyć MBD z Siemens NX w swojej firmie?

Definicja oparta na modelu pozwala tworzyć pełną dokumentację cyfrową całego produktu w modelu 3D, co zastępuje tradycyjny stosowany przez lata rysunek 2D. Dzięki temu, że model będzie jedynym źródłem informacji o wyrobie, zespoły produktowe zaoszczędzą czas i pieniądze. Również zdefiniowanie wszystkich informacji w modelu 3D daje lepszą szansę zrozumienia całego procesu osobom nieposiadającym wiedzy technicznej, a także wygodnego zobrazowania produktu klientom.

NX znacznie skraca czas, jaki należy poświęcić na wykonanie dokumentacji inżynierskiej. Posiada narzędzia do weryfikacji modelu oraz produkcji. Wszystkie modele i rysunki tworzone w tym oprogramowaniu będą ze sobą zgodne, ponieważ NX umożliwia tworzenie jednego źródła informacji o wymiarach i tolerancji, które można przypisać do dowolnego projektu. Na modelach 3D można dodawać adnotacje, dzięki czemu będą one łatwiejsze do zrozumienia niż w przypadku skomplikowanych rysunków dwuwymiarowych. 

Wiele firm wciąż posiada dużo starych rysunków 2D i muszą poradzić sobie z trudem odtworzenia informacji na model 3D. Jest to czasochłonne i weryfikowane w sposób ręczny. NX pozwala na automatyczne konwertowanie widoków rysunków i obiektów na widoki modelu i obiekty PMI. Obejmują one wymiary, GD&T, komentarze czy notatki.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
3 × 9 =