Ciężko jest sobie wyobrazić konstruktora pracującego na słabym sprzęcie, używającego touchpada w laptopie lub kiepskiej jakości myszy. Manipulatory używane przez projektantów muszą być szybkie, precyzyjne, ergonomiczne. Co zatem wybrać?

Cechy dobrej myszy dla konstruktorów

Nie ma wątpliwości, że najlepsza mysz dla konstruktorów ma ergonomiczny kształt, dobrze mieści się w dłoni i wygodnie się ją obsługuje. Można spotkać się ze specjalistycznie wyprofilowanymi myszami, które posiadają dodatkowo gumowy uchwyt w pobliżu kciuka. Dzięki niemu urządzenie jest mniej śliskie, co poprawia komfort.

Mysz powinna mieć dodatkowe przyciski odpowiednio skonfigurowane lub pozostawiające w tej kwestii swobodę użytkownika, by mógł dopasować ją pod własne preferencje. I tak zaleca się, aby mysz zawsze posiadała klawisze przybliżania i oddalania, co jest bardzo istotne w pracy konstruktorów i projektantów.

Kluczowymi cechami dobrej myszy dla konstruktorów jest czułość oraz DPI. Za co odpowiada DPI myszy? Parametr ten określa rozdzielczość. Najprościej mówiąc wartość DPI wskazuje, jaką odległość pokona wskaźnik na monitorze w stosunku do przesunięcia myszy o cal. Parametr rozdzielczości myszy często jest pomijany przez mniej wymagających użytkowników, jednak jest bardzo ważny, gdy praca wymaga dużej precyzji.

Kolejną sprawą, przed którą staje każdy konstruktor poszukujący dobrego sprzętu – jest wybór myszy przewodowej lub bezprzewodowej. Problemem myszy przewodowej jest plączący się kabel, zaśmiecający dodatkowo biurko. Myszy bezprzewodowe świetnie sprawdzają się nawet do obsługi urządzeń mobilnych jak laptopy 2 w 1 czy tablety, jednak podstawową wadą jest tutaj konieczność wymiany baterii. Myszy przewodowe gwarantują stabilną pracę bez zakłóceń, zatem jeśli kabel nie stanowi problemu – są lepszym wyborem.

Jaką mysz wybrać?

Teraz, kiedy już wiesz, jakimi funkcjonalnościami kierować się podczas wyboru myszy, możemy przedstawić kilka wartych zainteresowania modeli.

3D connexion CAD mouse

Sama nazwa tego sprzętu wskazuje, że jest to mysz dedykowana konstruktorom CAD. Ma bardzo ergonomiczny kształt, idealnie dopasowany i dobrze podpierający dłoń podczas pracy. Standardowe pokrętło zostało zamienione na przycisk klikany. Posiada również przyciski oddalania i przybliżania, a jej kontrola odbywa się dzięki zaawansowanemu czujnikowi laserowemu. Jest szybka i cicha.

3D connexion SpaceMouse

Jest to bardzo intuicyjny nawigator odpowiedni dla wszystkich modelujących 3D. Oferuje nawigację w sześciu stopniach swobody i posiada boczne przyciski, którymi można wybierać dowolne zaprogramowane funkcje w oprogramowaniu CAD, takie jak zaokrąglenie czy dodanie faz. Niestety, urządzenie wymaga współpracy ze standardową myszą.

Logitech MX Master 2S

Mysz od Logitechu oferuje precyzje rzędu nawet 4000DPI i według zapewnień producenta działa nawet na szklanych powierzchniach. Posiada siedem dedykowanych przycisków. Mysz jest ładowana przez kabel micro USB i można pracować przy jej pomocy jednocześnie na trzech komputerach.

TeckNet M002 Nano Wireless Mouse

Chociaż mysz wygląda niepozornie i jest dość tania, to jej możliwości są bardzo rozbudowane. Jest bliską konkurencją dla dedykowanych myszy CAD. Działa bardzo płynnie, nawet na śliskich i odblaskowych powierzchniach. Ma wygodny kształt i posiada dedykowane klawisze zooma.

Logitech G600

Zdecydowaliśmy się umieścić tę mysz w naszym zestawieniu głównie ze względu na dużą ilość przycisków do personalizacji – aż 20! Fani programowalnych myszy i całkowitej personalizacji swojej pracy z pewnością zainteresują się tym urządzeniem. Dodatkowo mysz ma ergonomiczny kształt i obsługuje 8200DPI.

Kensington Expert Wireless Trackball Mouse

Nawigator ten wygląda dość nietypowo, ale oferuje bardzo precyzyjną i szybką pracę ze względu na duży pierścień. Zastosowano w nim technologie śledzenia optycznego, co pozwala na płynne sterowanie kursorem.

Wszystkie powyższe propozycje pokazują ciekawe rozwiązania i potrafią w znaczny sposób ułatwić pracę konstruktora. Wybór odpowiedniego urządzenia będzie jednak zawsze uzależniony od osobistych preferencji. Zachęcamy do przetestowania kilku opcji i wyboru najodpowiedniejszej.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
1 × 4 =