Materiały ścierne to materiały mineralne, które z zasady charakteryzują się wysoką twardością oraz odpornością chemiczno-termiczną. Mogą występować naturalnie w przyrodzie lub być efektem pracy człowieka. Są przeznaczone do obróbki ściernej, do której zalicza się szlifowanie i obróbkę powierzchniową. Często spotyka się je także jako element narzędzi ściernych i w takiej postaci mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu różnych dziedzinach współczesnego przemysłu. Materiały ścierne są używane zarówno przez amatorów, jak stosowane i w dużych zakładach produkcyjnych.

Podział materiałów ściernych na naturalne i syntetyczne

Materiały ścierne zasadniczo dzieli się na dwie kategorie. Pierwszą z nich stanowią materiały, do których stworzenia wykorzystane zostały ziarna pochodzenia naturalnego, czyli te występujące w przyrodzie. Są to m. in. diament, kwarc, piaskowiec, granat, krzemień, korund i inne. W wyniku ich rozdrobnienia uzyskuje się ziarna o określonej gradacji, które następnie są wykorzystywane do produkcji materiałów ściernych.

Obok naturalnych materiałów ściernych, w sprzedaży często spotyka się ich syntetyczne odpowiedniki. Ziarna ścierne wykorzystane w takich materiałach zostały stworzone przez człowieka w wyniku obróbki chemicznej i procesów technologicznych. W poczet materiałów ściernych syntetycznych zalicza się m. in. tlenki i węgliki metali, sztuczny diament, azotek boru i elektrokorund.

Bez względu na swoje pochodzenie, materiały ścierne mają bardzo szerokie zastosowanie – mogą być wykorzystywane do obróbki podłoży różnego rodzaju – np. drewna, metalu, ceramiki, kamienia, tworzyw sztucznych, szkła, skór, żeliwa oraz kompozytów. Nic więc dziwnego, że są tak popularne w niemal wszystkich dziedzinach przemysłu oraz powszechnie dostępne w sprzedaży.

Materiały ścierne pod postacią narzędzi

Bardzo istotnym przeznaczeniem materiałów ściernych jest wytwarzanie z nich narzędzi, które służą do szlifowania powierzchni oraz obróbki powierzchniowej. Narzędzia ścierne dzieli się na trzy podstawowe kategorie – narzędzia spojone, nasypowe oraz pasty polerskie i ścierne. Ziarna ścierne w narzędziach spojonych są łączone ze sobą specjalnym spoiwem, które utrzymuje je we właściwej pozycji oraz pozwala wykorzystać do prowadzenia prac. Wśród narzędzi spojonych warto wyróżnić takie rozwiązania, jak m. in. ściernice, pilniki, osełki ścierne, druty i taśmy oraz segmenty i kształtki.

Narzędzia nasypowe z kolei bazują na ziarnach przytwierdzonych do podłoża przy użyciu specjalnego kleju lub żywicy. Zdecydowanie najpopularniejszym reprezentantem tej kategorii jest papier ścierny. Inne, często wybierane narzędzia to z kolei płótna ścierne, taśmy, krążki oraz tarcze listkowe. Co ciekawe, papiery ścierne są dostępne zarówno w wersji zwykłej, jak i wodoodpornej. Kupimy je w arkuszach, rolkach oraz w wielu innych wydaniach. W sprzedaży dostępne są także klocki ścierne i gąbki, które są często wybieraną alternatywną dla papierów ściernych.

Ostatnią kategorię narzędzi ściernych stanowią pasty i mleczka polerskie. Ziarna ścierne są w nich zawieszone w ośrodku, który może posiadać zarówno stałą, jak i ciekłą konsystencję. Te materiały ścierne są zazwyczaj wykorzystywane na końcowych etapach prac, gdyż doskonale sprawdzają się do docierania i polerowania mechanicznego.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
35 ⁄ 7 =