Systemy CAM mogą występować jako samodzielne oprogramowanie lub dodatek do programów CAD. Mają za zadanie zintegrować fazę projektowania i wytwarzania. Jak tego dokonują? Tworzą ścieżki narzędzia (freza, noża tokarskiego) na podstawie modeli 3D.

Zalety systemów CAM

Najważniejszą zaletą jest postprocesor zmieniający ścieżki narzędzia na rozpoznawalne dla maszyny funkcje sterujące. Dzięki temu możliwe jest wygenerowanie pełnej instrukcji dla maszyny w formie kodu CNC. Zdecydowanie skraca i ułatwia to programowanie maszyny, a także poszerza możliwości produkcyjne. Dodatkowo oszczędza to czas i pieniądze, ponieważ symulacje komputerowe przed wygenerowaniem kodu pokazują nam efekt końcowy i umożliwiają wprowadzenie wszelkich zmian. Programy są sprawdzane poza maszyną, dzięki czemu eliminuje i unika się błędów. Używanie zaawansowanych systemów CAM podnosi rangę przedsiębiorstwa i zwiększa jego innowacyjność, a dodatkowo automatyzuje pracę. Przewagą programowania wykonania komponentów nad ręczną obróbką jest również powtarzalność detali i niezwykła precyzja. Dodatkowo CAM pozwala zredukować koszty wykorzystanego materiału, ponieważ oprogramowanie to wylicza potrzebne ilości.

Co ma CAD do CAM-a?

Bardzo rzadko wspomina się o oprogramowaniu CAM, nie mówiąc przy tym o CAD. Idą one bowiem w parze. Oprogramowanie CAD umożliwia tworzenie modeli i skoncentrowanie się na tym, jak projekt powinien wyglądać i działać. Dzięki niemu przeprowadzimy symulacje czy przedstawimy koncepcję klientowi. Oprogramowanie CAM wypełnia dziurę między procesem projektowania a produkcją – skupia się na tym, jak wykonać dany produkt. Umożliwia realizację projektu, generując kod niezbędny maszynie dokonującej obróbki.

Gdy projekt przeznaczony do produkcji ma już swój model CAD, importuje się go do oprogramowania CAM. Co prawda nie zawsze, ponieważ niektóre narzędzia (np. Fusion 360) posiadają jednocześnie wbudowane funkcje CAD i CAM.

Jakiego oprogramowania CAM używać?

To, jakie oprogramowanie CAM będzie stosowane do wytwarzania danej części, warunkuje obecnie używany CAD oraz aktualny projekt. Istnieją trzy główne kategorie tego typu oprogramowania. Mogą to być systemy CAD/CAM, niezależne oprogramowanie CAM oraz wtyczki CAM w programach do projektowania.

  • Oprogramowanie CAD/CAM

Niektóre narzędzia CAM są dostarczane wraz z pakietami CAD. Wówczas pojedynczy program posiada funkcje zarówno cadowskie, jak i camowskie. Zaletą takiego oprogramowania jest to, że wszelkie zmiany w modelu zostają od razu odzwierciedlone w programie CAM i nie ma potrzeby przeprogramowywania ścieżek narzędzi oraz ponownego importowania plików. Niestety, w przypadku połączenia tych dwóch funkcjonalności CAM jest zazwyczaj bardzo okrojony i zawiera podstawowe operacje. Przykładem takiego oprogramowania jest Fusion 360.

  • Niezależne oprogramowanie CAM

Tego typu oprogramowanie jest potężnym motorem działania i posiada dużo funkcji odpowiednich nawet do najbardziej złożonych geometrii. Należy tu jednak pamiętać, że następstwem nawet najmniejszej zmiany modelu jest ponowne utworzenie ścieżek narzędzi dla programu CAM. Decydując się na oddzielne oprogramowanie CAM, należy upewnić się, że jest ono zgodne  z używanym CAD-em. Samodzielne oprogramowanie CAM to np. hyperMill.

  • Wtyczki CAM dla programów CAD

Wtyczki CAM pozwalają tworzyć ścieżki narzędzi w programie CAD używanym do projektowania. Przykładowo HSM można zintegrować z Solidworksem czy Inventorem. Wspomniany wyżej hyperMill może być stosowany samodzielnie lub jako wtyczka do takich programów jak AutoCAD, Inventor, SolidWorks czy Rhinoceros.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
28 ⁄ 14 =