Nie ma złotego środka na to, aby zostać najlepszym inżynierem na świecie, bez problemu radzić sobie z każdym technologicznym problemem i sypać nowinkami ze świata techniki jak z rękawa. Można natomiast poznać kilka sposobów, które pozwolą stać się jeszcze lepszym w swoim zawodzie. Jak zostać dobrym inżynierem?

Nie przestawaj się uczyć

Dobry inżynier powinien dokształcać się w ciągu całej swojej kariery i nie zaprzestać na uzyskaniu dyplomu na politechnice. Technika idzie do przodu, ciągle wprowadzone są nowe udoskonalenia, rozwiązania i oprogramowania, z którymi inżynier powinien być na bieżąco zaznajomiony. Nabywanie wiedzy i umiejętności jest niezwykle ważne. Przecież wszystko, co masz do tej pory, osiągnąłeś ciężką pracą i dobrymi wynikami. Jeśli chcesz piąć się do góry, nie możesz zaprzestać tylko na tym.

Naucz się komunikacji

Załóżmy, że pracujesz w dużym zakładzie przemysłowym, który zajmuje się produkcją wyrobów z najnowszych dziedzin techniki. Wiele osób z pewnością może Ci pozazdrościć. Oprócz bogatego zaplecza konstruktorów, technologów czy automatyków w Twojej firmie na pewno znajdują się osoby z tak zwanych działów komercyjnych, które nie mają wykształcenia technicznego i nie zawsze muszą rozumieć wszystko, co do nich mówisz. One osiągają sukces poprzez odpowiednią opiekę nad klientem, zajmowanie się ciągłością łańcucha dostaw czy pracą nad terminowością projektu. Dlatego staraj się komunikować w sposób jasny, stosownie do oczekiwań. Naucz się współpracować z ludźmi.

Zorganizuj swoją pracę

W pewnym momencie nastanie taka chwila, gdy do Twoich rąk trafi odpowiedzialne zadanie wdrożenie całego projektu na produkcję, przejęcia jakiegoś ważnego przedsięwzięcia po kimś czy jakieś inne wymagające zadanie wiążące się z wyrobem. Pamiętaj, aby każdy projekt, którym będziesz się zajmować, poznać od podszewki. Czytanie ze zrozumieniem instrukcji roboczych oraz całej dokumentacji jest niezwykle ważne. Doprecyzuj swoje cele i dowiedz się jak najwięcej o wszystkim, co jest związane z twoim zadaniem. Mogą Ci w tym pomóc klienci czy osoby z innych działów (dlatego właśnie tak ważna jest umiejętność komunikacji, o której pisaliśmy wyżej). Zdefiniuj kompletny zakres prac i trzymaj się harmonogramu.

Dobre praktyki inżynierskie

Człowiek uczy się całe życie, dlatego nie bój się zadawania pytań. Rozwijaj relacje z innymi członkami zespołu – w końcu spędzacie ze sobą sporą część dnia. Dawaj z siebie wszystko i angażuj w różne ciekawe projekty. Nie ograniczaj swojej kariery jedynie do jednego, wąskiego zakresu. Przede wszystkim nie wiesz, co przyniesie przyszłość. Poza tym wszechstronne osoby są niezastąpione w firmie i zawsze znajdą interesujące zajęcie.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
38 ⁄ 19 =