Obecny na rynku od 40 lat AutoCAD stał się wzorem dla wielu producentów oprogramowania, ponieważ zdecydowanie jest najbardziej popularnym programem CAD 2D/3D używanym obecnie przez osiem, a nawet dwanaście milionów użytkowników*. Pewien procent tych użytkowników sięgnie więc z pewnością po tańsze alternatywy AutoCADA, nawet jeśli będą oferowały mniej rozbudowane funkcje. Szczególnie że firma Autodesk Inc., producent AutoCADa, postawiła na roczne subskrypcje, a dodajmy, że ceny odnowienia subskrypcji nie należą do najniższych.

Do popularnych na polskim rynku profesjonalnych narzędzi do projektowania 2D/3D, dostępnych w przystępnej cenie, należą GstarCAD oraz ZWCAD. Obydwie aplikacje mają polski interfejs, oferują zaawansowane funkcje oraz wieczyste licencje i można je nabyć za niewygórowane kwoty.

*Nikt tak naprawdę nie wie ilu jest użytkowników AutoCADA, ponieważ na świecie wykorzystywane są jednocześnie różne, nowe i starsze, wersje programu.

Garść istotnych faktów

Firma ZWSOFT rozwijała ZWCAD w oparciu o silnik IntelliCAD, by następnie postawić na stworzenie własnego kodu programu. Wykorzystała jednak część kodu AutoCADa i – po procesie z Autodesk – wróciła do konsorcjum ITC. Może to wiązać się w przyszłości (choć nie musi) z chwilowym spadkiem funkcjonalności programu w momencie ponownego przejścia na autorski kod źródłowy. Opracowanie własnego kodu pozwoliłoby jednak ZWSOFT przekroczyć ograniczenia narzucane przez IntellliCAD i rozwinąć program.

W chwili obecnej ZWCAD używany jest przez około 900 000 użytkowników i oferuje dodatki architektoniczne oraz mechaniczne.

GStarCAD był pierwotnie oparty na IntelliCAD, ale od 2015 roku rozwijany jest w oparciu o autorski kod źródłowy, co teoretycznie daje gwarancję stabilności. Jednak konsorcjum ITC wykazało, że elementy platformy GstarCAD8 są kopią interfejsu użytkownika IntelliCADa i zwróciło się do sądu o zbadanie kodu źródłowego lub wypłatę odszkodowania. Jednak, w przypadku gdy ITC ponownie wygra proces, GstarSoft prawdopodobnie ponownie zignoruje orzeczenie.

G-Star CAD używany jest obecnie przez około 500 000 użytkowników i, oprócz podstawowego pakietu CAD, oferuje dodatki architektoniczne i mechaniczne.

Podobieństwa pomiędzy ZWCAD i GstarCAD

Analizując obydwa programy znajdziemy bardzo wiele podobieństw pozwalających, najbardziej wymagającym użytkownikom, przesiąść się na tańsze alternatywy AutoCAD bez obaw, że niższa cena oznacza oprogramowanie niższej jakości.

Obydwa programy:

  • charakteryzują się dużą szybkością pracy i małymi rozmiarami plików instalacyjnych
  • oferują tylko nieznacznie mniejszą funkcjonalność w stosunku do AutoCAD, za to wprowadzają szereg funkcji niedostępnych w tym programie
  • mają interfejs graficzny bardzo podobny do AutoCADa, a w przypadku GstarCAD wręcz identyczny
  • udostępniają narzędzia do projektowania 3D i programowania niedostępne w AutoCAD LT
  • dostępne są w języku polskim
  • oferują wieczyste licencje w podobnej cenie
  • dostępne są w wersjach Standard i Professional
  • mają niewielkie wymagania sprzętowe i są kompatybilne z systemami Win XP/Win Vista/Win7/Win8/Win10 (32/64-bit)
  • obsługują formaty DWG/DXF, nakładki branżowe, pozwalają stosować podkłady pdf, bez problemu obsługują pliki rastrowe i pozwalają przechowywać dane w chmurze.

ZWCAD vs GstarCAD

Po przeanalizowaniu opinii użytkowników GstarCAD i ZWCAD można jednak odnieść wrażenie, że GstarCAD powoli wyrabia sobie pozycję następcy AutoCADa. Tym bardziej, że ZWSOFT ciągle nie ma własnego kodu źródłowego, który pozwoliłby na prawdziwy rozwój jego programu.

Jest to główny powód, dla którego GstarCAD przewyższa funkcjonalnie ZWCAD, ponieważ oferuje nowe funkcje, których brak w aplikacji firmy ZWSOFT. Znajdziemy w nim automatyczne warstwy, porównywanie rysunków, funkcje umożliwiające robienie otworów, czy dodawanie do rysunków kodów kreskowych i kodów QR, a także obsługę projektów BIM (Modelowanie Informacji o Budynku), która ułatwia wymianę danych projektowych w branży budowlanej, architektonicznej i konstrukcyjnej.

Dla niektórych projektantów ważnym argumentem może okazać się prawie identyczne z AutoCADEM interfejs oraz okno opcji GstarCADa. W sumie, w programie wiele funkcji wygląda i działa identycznie jak w AutoCAD. Warstwy, style wymiarowania, style tekstów i wielolinie odniesienia, czy tworzenie bloków – wszystko opiera się na tych samych zasadach, jak w AutoCAD.

Nie zapominajmy też, że producent GstarCADa, firma GstarSoft, rozwija bezpłatną przeglądarkę plików DWG, która doskonale pracuje nie tylko na komputerach z systemem Windows, ale również na urządzeniach pracujących pod iOS i Android.

Co wybrać: ZWCAD czy GstarCAD?

Jednak, wybierając program najlepiej samodzielnie go przetestować i porównać oferowane funkcje, wygodę pracy w interfejsie oraz ceny. W końcu tylko my sami znamy swoje potrzeby, a przetestowanie programów pozwala zrozumieć, który z nich te potrzeby spełnia. Dlatego korzystajmy z tego, że GstarCAD udostępnia bezpłatne demo programu, a ZWCAD – 30-dniową wersję testową, którą można pobrać z Internetu.

Kategorie: Artykuły

3 komentarze

Mariusz Ostrowski · 4 lipca 2020 o 12:29

ActCAD jest intellicadm tak jak ZwCAD, a przy tym znacznie tańszym. Wykorzystuje najnowsze rozwiązania IntelliCAD 9.2A, biblioteki ODA 4.2. Jeżeli nie widać różnicy to po co przepłacać?
Pobierz darmową wersję i testuj przez 14 dni. Jeżeli znajdziesz tańszego IntelliCADa na najnowszym silniku – zwrócimy różnicę. Wejdź na https://bba-one.pl i przekonaj się sam jak wiele niższe moga byc ceny od ww CAD.

Zee Firr · 4 lipca 2020 o 12:35

Pobierz darmową wersję z naszej strony https://actcad.pl i testuj bez ograniczeń przez 14 dni. Gwarancja najniższej ceny – jeżeli znajdziesz tańszego IntelliCADa na najnowszym silniku – zwrócimy Ci różnicę. Ceny oprogramowania ActCAD zaczynają się od 449PLN z VAT za ActCAD 2020 standard z licencją roczną i od 889PLN z VAT za ActCAD 2020 Standard z licencją wieczystą.

MAriusz Ostrowski · 22 stycznia 2021 o 20:38

Dostępna jest nowa wersja ActCAD 2021 Standard, Professional i BIM na silniku IntelliCAD 10.0. wykorzystująca środowisko OpenGL ES, mnóstwo nowych funkcji. Wszystkie wersje zawierają świetny konwerter wektorowych plików PDF do DXF i DWG. Nowy Konwerter plików SVG do dxf. Wersja testowa dostępna jest na stronie https://actcad.pl.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
23 − 15 =