Drukowanie 3D w metalu jest bardzo rozwojową i coraz częściej wybieraną formą produkcji. Pozwala na znaczne skrócenie czasu oraz kosztów wdrażania nowego projektu na rynek. Do wyboru mamy już druk 3D z tworzyw sztucznych czy ceramiki. Co nam daje drukowanie metali?

Druk 3D w metalu – dlaczego warto?

W druku 3D metali laser stapia ze sobą cząsteczki metali, a samą część tworzy się poprzez dokładanie kolejno cienkich warstw materiału w formie proszku metalowego. Każda taka warstwa ma grubość mieszczącą się w zakresie od 0,05 do 0,03 mm. Podczas etapu budowania produktu potrzebne są konstrukcje wsporcze, które są z tego samego materiału i tworzy się je automatycznie. Po tym etapie cały budowany produkt poddawany jest obróbce cieplnej i w razie potrzeby innym procesom postprodukcyjnym. Część materiału podporowego usuwana jest przed obróbką, reszta w dalszych etapach. Zazwyczaj robi się to ręcznie.

Do procesu produkcyjnego, jakim jest drukowanie 3D, nadają się tworzywa metaliczne takie jak stal nierdzewna, stal narzędziowa, stopy tytanu i aluminium oraz tak naprawdę każdy inny metal, który da się sproszkować. Jest to ogromna zaleta druku 3D. Umożliwia ona wykonywanie części z bardzo różnorodnych materiałów, a sam finalny produkt tworzony z proszku zachowuje wszystkie właściwości mechaniczne metalu. Gęstość, wytrzymałość i precyzja elementów wykonanych technologią SLM jest porównywalna do właściwości detali odlewanych. Wykorzystywanie metody przyrostowej sprawdza się w produkcji części maszyn, wykrojników, implantów czy elementów o skomplikowanej, trudnej do obróbki nawet przez maszynę CNC powierzchni.

Zastosowanie druku 3D w metalu

Druk 3D dał ogromny rozwój medycynie. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie implantów medycznych ze stopów tytanu, kobalt-chromu czy stali nierdzewnej, które można indywidualnie dobrać do każdego pacjenta. Również w stomatologii uprościł wykonywanie takich elementów jak wkręty zęba, koron czy mostków.

Produkcja przyrostowa pozwala na tworzenie złożonych geometrycznie detali i optymalizację wagi oraz użytego materiału. Dzięki temu znajduje ogromne zastosowanie w branży motoryzacyjnej, lotniczej i kosmicznej. Budowanie uchwytów na kamerkę czy kół w łazikach marsjańskich nigdy nie było prostsze.

SLM sprawdza się również w branży narzędziowej, szczególnie w procesie produkcji form wtryskowych. Dzięki metodzie druku 3D powstał nowy system chłodzenia form wtryskowych, redukujący czas chłodzenia nawet do 30%.

Podsumowanie

Technologia druku 3D w metalu to elastyczne projektowanie wraz z zachowaniem wszystkich właściwości mechanicznych metalu. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymaga się złożonych części metalowych. Wprowadzenie technologii SLM to ogromna korzyść dla każdego przedsiębiorstwa.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
2 + 27 =