W instalacjach transportujących płyny istnieje obawa przed powstaniem zbyt wysokiego ciśnienia, które może spowodować uszkodzenie całego systemu. Z tego powodu w układzie montowane są specjalne elementy, takie jak zawory bezpieczeństwa. Ich zadaniem ma być ochrona instalacji przed ewentualnym zwiększeniem poziomu ciśnienia i wynikającymi z tego konsekwencjami.
Zawory bezpieczeństwa są elementami instalacji, które umożliwiają pewną pracę, bez zagrożenia ze strony zwiększającego się ciśnienia w układzie. W przypadku, jeśli poziom ciśnienia przekroczy ten uważany za bezpieczny, zawór reaguje otwarciem się i usunięciem nadmiaru cieczy bądź czynnika lotnego do otoczenia lub poprzez gwint, lub kołnierz wylotowy. Ciśnienie, przy którym zawór zaczyna się otwierać nazywamy ciśnieniem nastawy lub początku otwarcia. Pełne otwarcie, przy którym zawór osiąga pełną przepustowość dla zaworów bezpieczeństwa tzw. pełnoskokowych następuje +10% powyżej ciśnienia nastawy. Taka reakcja na nagłe zwiększenie ciśnienia możliwa jest dzięki odpowiedniej budowie tego rodzaju zaworu. Podzielony on jest na część wlotową oraz wylotową, a także posiada grzybek połączony z trzpieniem, który przy pomocy sprężyny otwiera zawór. Często można spotkać się z określeniem zaworu bezpieczeństwa jako elementu upustowego. Jednak istnieje różnica pomiędzy tymi wariantami. W zaworze bezpieczeństwa poziom dopuszczalnego ciśnienia określony jest przez producenta, ponadto, element ten spełnia założenia odpowiednich certyfikatów i dyrektyw dotyczących urządzeń ciśnieniowych. Z kolei nastawa zaworu upustowego jest regulowana. W porównaniu do zaworu upustowego, element bezpieczeństwa pozwala na pracę z czynnikiem o większym strumieniu przepływu. Wykorzystuje się je m.in. do działań przy zbiornikach ciśnieniowych, pompach, a także w kotłowniach i na okrętach.
Zawory bezpieczeństwa stosowane są do różnego rodzaju mediów. Materiałem tego rodzaju zaworów może być brąz, stal nierdzewna, mosiądz bądź żeliwo. Zawory bezpieczeństwa do wody wykonane są w różnych rozmiarach przyłącza. Niektóre warianty mają możliwość pracy w innych zakresach temperatury np. pomiędzy -30 a +130 lub –40 do +170 °C. W użyciu znajdują się także zawory bezpieczeństwa do powietrza, które mogą pracować w temperaturze dochodzącej do nawet +200 °C.
Wyróżniane są również zawory bezpieczeństwa do pary charakteryzujące się większym zakresem temperatury pracy np. -60 do +225 °C. Dla aplikacji w bardziej wymagających warunkach, jakie można spotkać np. w kriogenice, przeznaczone są zawory kriogeniczne. Mogą one pracować nawet w –200 °C. Te zawory bezpieczeństwa stosowane są w instalacjach transportujących lub gromadzących zarówno opary kriogeniczne, jak i skroplone gazy, takie jak CO2, LNG, ciekły tlen LOX, azot LIN oraz argon LAR. Ponadto, zawory kriogeniczne znajdują zastosowanie przy obróbce kriogenicznej, w układach odmierzających ciekły azot lub do chłodzenia żywności.
Zawory bezpieczeństwa to gwarancja, że instalacja nie ulegnie awarii, a poszczególne jej elementy nie uszkodzą się w wyniku zbyt dużego wzrostu ciśnienia. Zapewnia to pewność działania nawet w przypadku niespodziewanych zdarzeń. Ponadto, w zależności od wykorzystywanego medium i panujących w instalacji warunków możliwe jest dołączenie przeznaczonego do danego czynnika, elementu zabezpieczającego. Dobór odpowiedniego zaworu do systemu ciśnieniowego sprowadza się do określenia potrzebnej wielkości zaworu, czyli zapewnieniu, że ilościowa przepustowość zaworów nie będzie niższa niż najwyższa wartość wydajności urządzeń wytwarzających ciśnienie.
Zawory bezpieczeństwa i nie tylko kupisz u polskiego producenta i dystrybutora pneumatyki – firmy Pneumat, która posiada kompleksowe rozwiązania dla przemysłu z zakresu ciśnienia i podciśnienia. Odwiedź sklep internetowy www.pneumat.com.pl i sprawdź ofertę pneumatyczną skrojoną na miarę potrzeb nowoczesnego przemysłu!
0 komentarzy