Sztuczna inteligencja umożliwia maszynom uczenie się na podstawie doświadczeń, dostosowywać się do nowych danych wejściowych oraz wykonywać czynności podobne do ludzkich. Mogliśmy słyszeć o takich rzeczach jak gra w szachy przez dwa urządzenia czy samochody posiadające inteligentne komputery pokładowe potrafiące rozmawiać. Możliwe jest przeszkolenie komputerów w taki sposób, by przetwarzały ogromne ilości danych i rozpoznawały potrzebne wzorce, które pozwolą im wykonywać określone zadania.
Dlaczego sztuczna inteligencja jest ważna?
Sztuczna inteligencja pozwala na automatyczne uczenie się i odkrywanie wszystkiego poprzez nowe dane. Jest w stanie wykonywać bez zmęczenia powtarzalne, obszerne procesy. Wraz z AI obecnie istniejące produkty na rynku dostają kolejne życie i są ulepszane poprzez dodanie do nich nowych możliwości. Takim przykładem jest Siri w telefonach Apple.
AI dostosowuje się do otoczenia poprzez algorytmy uczenia progresywnego. Urządzenie może zgodnie z algorytmem nauczyć się grać w szachy czy prowadzić działania marketingowe polegające na polecaniu odpowiednich produktów w internecie. Wszystkie modele dostosowują się do nowych danych, które otrzymują. Lepsze i dokładniejsze analizy sztucznej inteligencji umożliwiają sieci neuronowe. Modele tzw. „deep learning” szkolą się wraz z przyrostem danych – im wprowadzonych informacji jest więcej, tym stają się dokładniejsze. Dzięki sztucznym sieciom neuronowym AI osiąga niesamowitą dokładność. Przykładem głębokiego uczenia się są interakcje z Alexą, wyszukiwarką Google oraz zdjęciami Google – im częściej używamy tych narzędzi, tym stają się dokładniejsze w swoich wyszukiwaniach.
Wykorzystanie sztucznej inteligencji
Przewiduje się, że sztuczna inteligencja szybko zwiększy swoja rolę w przedsiębiorstwach i pochłonie około 25% wydatków na cele informatyczne w firmach. Sztuczna inteligencja rozszerza ludzką o efektywne przetwarzanie i analizę danych oraz umożliwia podejmowanie bardziej przemyślanych decyzji. Jakie są główne obszary jej wykorzystania?
- Ochrona zdrowia
Sztuczna inteligencja może zmienić oblicze ochrony zdrowia. Dzięki wyuczonym algorytmom, maszyny są w stanie lepiej analizować wyniki tomografów czy rezonansów, znajdując wszelkie nieprawidłowości z większą precyzją niż lekarze. Dodatkowo wyuczone maszyny mogą pełnić funkcje prywatnych asystentów – już teraz na oddziałach używa się robotów sprawdzających temperaturę, ale również mogą to być maszyny przypominające o przyjmowaniu leków czy ćwiczeniach.
- Wytwarzanie
Przemysł może zyskać nowe oblicze z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, a przykładów nie trzeba daleko szukać. Może to być między innymi maszynowe szukanie defektów wyprodukowanej części.
- Handel
Sztuczna inteligencja jest w stanie przygotować produkty w sklepach internetowych zgodnych z preferencjami klienta, co jeszcze bardziej zachęci go do zakupu.
- Bankowość
W instytucjach finansowych można zastosować sztuczną inteligencję do weryfikowania nieuczciwych transakcji czy wystawiania szybkiej opinii kredytowej.
0 komentarzy