Sztuczna inteligencja umożliwia maszynom uczenie się na podstawie doświadczeń, dostosowywać się do nowych danych wejściowych oraz wykonywać czynności podobne do ludzkich. Mogliśmy słyszeć o takich rzeczach jak gra w szachy przez dwa urządzenia czy samochody posiadające inteligentne komputery pokładowe potrafiące rozmawiać. Możliwe jest przeszkolenie komputerów w taki sposób, by przetwarzały ogromne ilości danych i rozpoznawały potrzebne wzorce, które pozwolą im wykonywać określone zadania.

Dlaczego sztuczna inteligencja jest ważna?

Sztuczna inteligencja pozwala na automatyczne uczenie się i odkrywanie wszystkiego poprzez nowe dane. Jest w stanie wykonywać bez zmęczenia powtarzalne, obszerne procesy. Wraz z AI obecnie istniejące produkty na rynku dostają kolejne życie i są ulepszane poprzez dodanie do nich nowych możliwości. Takim przykładem jest Siri w telefonach Apple.

AI dostosowuje się do otoczenia poprzez algorytmy uczenia progresywnego. Urządzenie może zgodnie z algorytmem nauczyć się grać w szachy czy prowadzić działania marketingowe polegające na polecaniu odpowiednich produktów w internecie. Wszystkie modele dostosowują się do nowych danych, które otrzymują. Lepsze i dokładniejsze analizy sztucznej inteligencji umożliwiają sieci neuronowe. Modele tzw. „deep learning” szkolą się wraz z przyrostem danych – im wprowadzonych informacji jest więcej, tym stają się dokładniejsze. Dzięki sztucznym sieciom neuronowym AI osiąga niesamowitą dokładność. Przykładem głębokiego uczenia się są interakcje z Alexą, wyszukiwarką Google oraz zdjęciami Google – im częściej używamy tych narzędzi, tym stają się dokładniejsze w swoich wyszukiwaniach.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji

Przewiduje się, że sztuczna inteligencja szybko zwiększy swoja rolę w przedsiębiorstwach i pochłonie około 25% wydatków  na cele informatyczne w firmach. Sztuczna inteligencja rozszerza ludzką o efektywne przetwarzanie i analizę danych oraz umożliwia podejmowanie bardziej przemyślanych decyzji. Jakie są główne obszary jej wykorzystania?

  • Ochrona zdrowia

Sztuczna inteligencja może zmienić oblicze ochrony zdrowia. Dzięki wyuczonym algorytmom, maszyny są w stanie lepiej analizować wyniki tomografów czy rezonansów, znajdując wszelkie nieprawidłowości z większą precyzją niż lekarze. Dodatkowo wyuczone maszyny mogą pełnić funkcje prywatnych asystentów – już teraz na oddziałach używa się robotów sprawdzających temperaturę, ale również mogą to być maszyny przypominające o przyjmowaniu leków czy ćwiczeniach.

  • Wytwarzanie

Przemysł może zyskać nowe oblicze z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, a przykładów nie trzeba daleko szukać.  Może to być między innymi maszynowe szukanie defektów wyprodukowanej części.

  • Handel

Sztuczna inteligencja jest w stanie przygotować produkty w sklepach internetowych zgodnych z preferencjami klienta, co jeszcze bardziej zachęci go do zakupu.

  • Bankowość

W instytucjach finansowych można zastosować sztuczną inteligencję do weryfikowania nieuczciwych transakcji czy wystawiania szybkiej opinii kredytowej.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
25 ⁄ 5 =