W sieci dostępnych jest bardzo wiele bibliotek bloków dla konstruktorów. Każdy może pobrać sobie na prywatny komputer gotowe pliki cad oraz zaimportować je do własnego projektu. Usprawnia to pracę każdego konstruktora oraz w dużej mierze normalizuje cały projekt. Ma to swoje uzasadnienie wszędzie tam, gdzie będą stosowane dostępne już na rynku rozwiązania o znormalizowanych wymiarach. Po co rysować istniejące prowadnice czy silniki, jeśli są one już w sieci?

Biblioteka Toolbox

Chociaż w artykule miały być poruszone aspekty zewnętrznych bibliotek produktów istniejących w sieci, warto wspomnieć tutaj o bibliotece Toolbox dostępnej w Solidworksie. Każdy inżynier, przygotowując duże złożenie, korzysta ze śrubek, nakrętek czy podkładek. Nie ma żadnego powodu, aby musiał za każdym razem rysować takie modele samodzielnie, jeśli są znormalizowane i ogólnie dostępne w toolboxach.

Solidworks zapewnia dostęp do wielu produktów zgodnych z aktualnie obowiązującymi normami, a są to między innymi:

  • śruby i wkręty,
  • nakrętki,
  • podkładki,
  • łożyska,
  • pierścienie uszczelniające,
  • wpusty,
  • kołki,
  • przenośniki napędu,
  • elementy konstrukcyjne.

Każdy z tych elementów można dowolnie skonfigurować zgodnie z własnymi preferencjami i wymaganiami narzuconymi przez projekt. Toolbox umożliwia tworzenie własnych konfiguracji oraz folderów, a mechanizm narzędzia można uprościć, wybierając tylko te standardy i elementy konstrukcyjne, których się używa.

Zewnętrzne biblioteki plików CAD

Jeśli chodzi o zewnętrzne biblioteki plików CAD, to ogromną ilość różnego rodzaju bloczków mogą znaleźć architekci. Nie ma najmniejszego problemu, aby ściągnąć bloki mebli potrzebnych w szpitalach czy restauracji, a także bloki ludzi, samochodów i innego sprzętu. Tak naprawdę wpisując w wyszukiwarkę takie słowa jak „biblioteka bloków CAD”, natkniemy się przede wszystkim na pliki przydatne architektom.

Jak sobie mogą zatem poradzić z tym problemem konstruktorzy, gdy poszukują znormalizowanych części? Przecież często wykorzystują w swoich projektach szyny profilowane, mechanizmy śrubowo-tłoczone, osie liniowe, systemy wieloosiowe, silniki przemysłowe czy wszelkiego rodzaju łożyska. Zazwyczaj już na etapie tworzenia nowego urządzenia wiadome jest, jakie elementy i od jakiego producenta będą potrzebne. Wystarczy sprawdzić jego stronę internetową – bardzo często udostępnia tam bloki swoich produktów wraz z całą dokumentacją. Jeśli nie możemy znaleźć interesującej nas części, można go o to poprosić. Na tego typu stronach internetowych bardzo często możemy znaleźć konfiguratory pozwalające  przejść  przez wszystkie etapy wyboru odpowiedniej części. Przykładowo możliwy jest wybór danej prowadnicy pod kątem nie tylko typu produktu, ale również różnego rodzaju wielkości. Kto na pewno udostępnia modele swoich elementów? Jednymi z takich producentów jest szwedzki producent łożysk SKF, tajwańska firma produkująca części do maszyn HIVIN czy producent przekładni i łożysk Timken.

Innym bardzo dobrym wyborem jest skorzystanie z ogólnodostępnych bibliotek części. Jedną z nich jest trace parts. Zazwyczaj takie strony umożliwiają sortowanie przez dane kategorie np. hydraulikę, architekturę czy mechanikę. W bardzo dużym stopniu ułatwia to pracę, jednak najczęściej są to ogólnie przyjęte modele i rzadko można konfigurować ich wygląd pod kątem np. konkretnego rozmiaru. Takie możliwości dają nam raczej strony producentów.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
27 − 10 =