SketchUp w przeglądarce!

SketchUp to oprogramowanie, które należało kiedyś do koncernu Google i w wydanych wtedy wersjach, było dostępne za darmo. W 2012 roku zostało sprzedane liderowi w technologii GPS, firmie Trimble. Firma ta zrobiła z niego jeszcze bardziej funkcjonalne narzędzie do modelowania 3D, przeznaczone przede wszystkim dla architektów.

12

Od wersji SketchUp 7 i 8 oraz 2013 wzwyż oprogramowanie jest płatne. W tym roku pojawiła się jednak wersja SketchUp Make, która jest darmowa, lecz przeznaczona tylko do użytku niekomercyjnego. Poza tym jest też „nieco” ograniczona funkcjonalnie względem wersji profesjonalnej. Pomimo tego można dzięki niej tworzyć naprawdę złożone projekty.

Około trzech miesięcy temu ukazała się przeglądarkowa wersja oprogramowania my.SketchUp, która swoimi możliwościami odpowiada właśnie darmowej wersji Make. Podobnie jak pierwowzór wyróżnia się bardzo prostym i intuicyjnym interfejsem, który podzielony został na dwa oddzielne paski menu, umiejscowione po lewej (narzędzia do rysowania) i po prawej (style, warstwy, wyświetlanie) stronie okna przeglądarki internetowej.

Aplikacja działa bardzo szybko i płynnie. Testowałem ją w przeglądarce Firefox oraz Edge i w tej drugiej działała nieco lepiej. Niestety nie udało mi się uruchomić jej w przeglądarce Safari. Aby zacząć modelować nie ma konieczności zakładania żadnego konta (wystarczy wpisać odpowiedni adres aplikacji i od razu można zacząć pracować), należy jednak wtedy pamiętać, że przy przypadkowym odświeżeniu strony stracimy cały nasz projekt.

21

Podobnie jak w tradycyjnym SketchUp’ie, tak i tutaj mamy możliwość korzystania z bogatej galerii gotowych modeli 3D. Jeśli zalogujemy się na swoje konto Trimble lub Google to mamy również możliwość dodawania tam swoich projektów. Przy pomocy wspomnianych kont możemy także zapisywać efekty swojej pracy w Trimble Connect. Pliki możemy też pobierać bezpośrednio na dysk naszego komputera i to również bez zakładania żadnego konta.

Poniżej krótka prezentacja przedstawiająca możliwości my.SketchUp:

źródło: http://centrumdruku3d.pl/, www.solidsmack.com

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Back to Top