Skan 3D ożywia elewację hotelu Adlon

s13062-hotel_adlon_(berlin)-02_klein

MODELOWANIE INFORMACJI O BUDYNKU Podczas Festiwalu Świateł w Berlinie elewacje budynków służą jako powierzchnie do projekcji animacji wideo oraz instalacji świetlnych. W trakcie przygotowań do imprezy skaner laserowy FARO zapewnił precyzyjne pomiary elewacji hotelu Adlon.

Za pomocą innowacyjnego skanera laserowego można tworzyć precyzyjne, trójwymiarowe modele cyfrowe budynków oraz ich wyposażenia. To niewielkie, łatwe w użyciu urządzenie skanuje wszystkie widoczne elementy budynku za jednym podejściem, po czym tworzy dokładny model trójwymiarowy. Generując niemal milion punktów pomiarowych na sekundę, urządzenie rejestruje duże obiekty oraz ich powierzchnie z wysoką szczegółowością i rozdzielczością, a nawet w kolorze.Proces ten doskonale nadaje się choćby do pomiarów elewacji. Dzięki zastosowaniu skanera laserowego, czas i koszt pomiaru siatki elewacji oraz związanych z nią elementów został ograniczony do minimum, ponieważ nie trzeba było ponosić wysokich kosztów stawiania rusztowań. Skaner laserowy zapewnił dokładnie to, co było potrzebne do przygotowania projekcji wideo na elewacji hotelu Adlon w związku z Festiwalem Świateł.

DOKŁADNY MODEL ELEWACJI

Podczas Festiwalu Świateł spektakularne instalacje i animacje świetlne rozświetlają wybrane berlińskie zabytki. Przyciągający dwa miliony gości festiwal stał się istotnym wydarzeniem z ekonomicznego punktu widzenia. Firmy dobrze zdają sobie sprawę z promocyjnej wartości animacji. W roku 2012 Volkswagen wykorzystał elewację hotelu Adlon jako tło do zapierającej dech w piersiach animacji promocyjnej. Z kolei w roku 2013 hotel posłużył jako powierzchnia projekcyjna dla trójwymiarowej animacji filmowej Volkswagena. W ramach przygotowań do festiwalu artyści potrzebowali precyzyjnej, trójwymiarowej makiety powierzchni w skali 1:10, która pozwoliłaby im zintegrować siatkę i elementy elewacji z instalacją artystyczną.

releve-et-modelisation-3d-de-la-facade-de-l-hotel-adlon-au-scanner-laser-2

Skaner laserowy FARO w kilka godzin dostarczył danych cyfrowych potrzebnych do sporządzenia dokładnego modelu elewacji hotelu. Pomiaru dokonano nocą, dzięki czemu ograniczono do minimum utrudnienia w ruchu ulicznym i normalnym funkcjonowaniu hotelu. Trzy skany wykonano z dachu oddalonego o 60 m budynku naprzeciwko hotelu Adlon, sześć dalszych skanów zrobiono z ulicy z odległości około 30 m i kolejne sześć — z odległości 10 m od elewacji. „Mając 15 pojedynczych skanów o wysokiej rozdzielczości, wygenerowaliśmy ok. 2 400 000 000 współrzędnych pomiarowych” — wyjaśnił Lars Sörensen, dyrektor zarządzający berlińskiej firmy konsultingowej Scan3D. „To więcej niż potrzeba, aby dokładnie odwzorować każdy detal elewacji”. Dane ze skanowania zostały zaimportowane bezpośrednio do aplikacji LupoScan, gdzie poszczególne skany identyfikuje się na podstawie specjalnych oznaczeń. Następnie w celu uzyskania modelu elewacjiwykorzystano aplikację Rhinoceros. „Było to konieczne, ponieważ z uwagi na lokalizację nie byliśmy w stanie skorzystać z podnośnika do skanera” — wyjaśnił Sörensen. W rezultacie powstał niezwykle precyzyjny cyfrowy model powierzchni, który został następnie wykorzystany przy budowaniu makiety. Mając do dyspozycji makietę w skali 1:10, artyści tworzący wideo byli w stanie precyzyjnie dostosować animację trójwymiarową do struktury elewacji i dokonać dokładnego ustawienia projektorów względem fasady.

O firmie SCAN3D GMBH:

Założona w 2001 roku firma Scan3D oferuje kompleksowe usługi związane z pomiarami przy użyciu skanerów laserowych. Interdyscyplinarny zespół pracujący w Scan3D obejmuje geodetów, architektów, naukowców w dziedzinie budownictwa, inżynierów budowlanych, projektantów, informatyków i budowniczych okrętów. Zespół ten już od 2002 roku pracuje przy projektach skanowania laserowego, a ich oferta obejmuje obecnie usługi doradcze, realizację projektów oraz zapewnianie jakości w dziedzinie pomiarów 3D. Obecnie firma realizuje projekty w takich dziedzinach jak architektura, ochrona zabytków, projektowanie, przemysł, pomiary, budowa statków i konstruowanie prototypów.

Źródło: faro.com

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Back to Top