Pomyślne skanowanie kopalni Tankardstown w Irlandii w celu opracowania cyfrowych modeli 3D

Skaner laserowy FARO Focus3D pomógł w zeskanowaniu skomplikowanej struktury kopalni Tankardstown na powierzchni i pod ziemią.

Po wspólnej pracy nad rejestracją porzuconych kopalni ołowiu w Środkowej Walii dla urzędu ochrony zabytków RCAHMW, firmy Geospatial Survey Solutions Ltd i Deri Jones &Associates Ltd (GSS/DJA) wygrały przetarg na realizację podobnego projektu pomiarowego w Irlandii. Kopalnia Tankardstown w Bunmahon, Co. Waterford znajduje się na terenie geoparku Copper Coast (www.coppercoastgeopark.com). Umiejscowiona na morskim wybrzeżu na wschód od wioski imponująca maszynownia i komin nadal są we względnie dobrym stanie. Pod wyrobiskami znajduje się prawdziwy labirynt tuneli i szybów na głębokości przekraczającej 300 m pod szczytem szybu i 12,5 km szerokości, oceniając na podstawie planu kopalni z końca XIX wieku. Większość wyrobisk jest teraz niedostępna ze względu na zalanie i zapadliska, ale około 500m tuneli jest nadal dostępnych dla doświadczonych badaczy kopalń. „Projekt tej natury wymaga drobiazgowej papierkowej roboty, która jest warunkiem uzyskania dostępu do obiektu, ochrony ubezpieczeniowej dla wyposażenia i ludzi oraz oceny stanu sprzętu. Dzięki temu będziemy mogli poradzić sobie ze wszystkimi napotkanymi wyzwaniami” — mówi Deri Jones, dyrektor Deri Jones & Associates Ltd. GSS/DJA utworzyły wyjątkowy zespół, składający się z doświadczonych badaczy kopalń i znanego fotografa, a następnie nawiązały współpracę z lokalną grupą, której zadaniem było przetransportowanie sprzętu (oraz ludzi) do obiektu i z powrotem oraz zapewnienie stosowanych zabezpieczeń. Firma Opti-Cal Survey Equipment dostarczyła skaner laserowy Focus3D firmy Faro, a do wykonania wszystkich zadań pomiarowych miał posłużyć tachimetr. Zgodnie z planem prace powierzchniowe, obejmujące skanowanie i wykonanie zdjęć panoramicznych, miały być wykonane w ciągu jednego pełnego dnia, a kolejne trzy dni przeznaczono na zbadanie podziemi. Dostęp do kopalni uzyskano przez znajdujący się około 8 m nad plażą tunel sztolni, zlokalizowany na dnie urwistego wąwozu o luźnym podłożu w klifie morskim, lub przez znajdujący się od strony drogi szyb o długości 45 m. W środku kopalni, po pokonaniu sięgającego do wysokości ud brodu, podłoże było suche, lecz zazwyczaj muliste. Kolejna sztolnia wychodziła z przodu klifu i prowadziła dalej na zachód, pozwalając zlokalizować dno szybu po pokonaniu trawersu i przebić się do punktów pomiarowych na górze klifu. To oznaczało, że aby zobaczyć punkty pomiarowe na górze klifu, pomiary na tachimetrze trzeba było wykonywać, stojąc po kolana w morskiej wodzie nawet podczas odpływu.

dja_tankardstown_0_web6671D4FC4793

SKANOWANIE

Podczas prac na powierzchni, firmy GSS/DJA wykonały 26 skanów obejmujących zasięgiem cały obszar zabudowań, co umożliwiło przedostanie się na tyle blisko, aby wyeliminować wpływ zalegającej w okolicy mgły — miało to krytyczne znaczenie dla odwzorowania warstw kolorów i jakości zdjęć panoramicznych. Pod ziemią zarejestrowano 56 skanów przy użyciu skanera laserowego FARO Focus3D, w odniesieniu do trawersu tachimetru z zastosowaniem znaczników sferycznych, włączonych w siatkę OSI przy użyciu RTK GPS.

ZDJĘCIA

Ze względu na charakter projektu i dzięki wcześniejszym doświadczeniom z wykonywaniem dobrej jakości zdjęć pod ziemią, firmy GSS/DJA skonstruowały stelaż oświetleniowy z diodami LED dla aparatu i wykorzystały bracketing ekspozycji oraz obrazowanie HDR w celu uchwycenia jak największej liczby wspaniałych kolorów i detali. Wykonano ponad tysiąc zdjęć panoramicznych, które następnie połączono i opracowano wirtualne spacery panoramiczne umożliwiające zwiedzanie powierzchni i części podziemnej.

EFEKTY

„Oprócz zarejestrowanych danych, skanów i zdjęć, otrzymaliśmy od zespołu z Copper Coast również komplet planów kopalni. Plany zostały przekonwertowane na format 3D i połączone z danymi pomiarów, dając rzeczywisty obraz 3D lokalizacji i znajdujących się pod nią wyrobisk. Zeskanowane dane powierzchni i podziemnych wyrobisk posłużyły do utworzenia dwóch krótkich animacji fly-through. Opracowane wirtualne spacery panoramiczne obiektu są dostępne online na stronie www.coppercoastgeopark.com/geology/tankardstown-3d-tours.html” — podsumowuje Deri Jones.

O firmach GEOSPATIAL SURVEY SOLUTIONS/ DERI JONES & ASSOCIATES LTD.:

GSS/DJA to współpracujące ze sobą firmy, oferujące klientom szeroki zakres usług pomiarów 3D, skanowania laserowego, fotografii i rozwiązań CAD. Od ponad 50 lat zajmują się rejestracją, modelowaniem i opracowywaniem dokładnych danych CAD. Brały udział w zróżnicowanych projektach inżynierskich związanych między innymi z okrętami wojennymi typu 45, superjachtami, wielką flotą powietrzną RAF, skwerem koło stacji Kings Cross i porzuconymi kopalniami ołowiu/miedzi.

Źródło: faro.com

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Back to Top