Interaktywne Muzeum Czaszki: zabawne spojrzenie na studium skamieniałości

Interaktywne Muzeum Czaszki: zabawne spojrzenie na studium skamieniałości

 Interaktywne_Muzeum_Czaszki_3D

 

Zwykły człowiek nie pomyślałby nawet, że oglądanie czaszki martwego zwierzęcia może być zabawne, jednak zespół z wydziału Laboratorium Wizualizacji z Uniwersytetu St. Cloud w Minnesocie sprawił, że teraz możemy zweryfikować nasze preferencje estetyczne. Oglądając ten film trzeba przyznać, że ich pomysł wizualizacji kolekcji czaszek z muzeum uniwersyteckiego okazał się miłym zaskoczeniem.

https://www.youtube.com/watch?v=tJxF2YHtvbw

Ten fascynujący efekt można również przypisać niezwykle szczegółowym obrazom 3D czaszki, i za to należą się podziękowania producentowi skanerów 3D  i oprogramowania Artec Studio 10.

„Tak naprawdę to skaner Spider służy zupełnie innym celom” – opowiada inżynier Mark Gill, szef Laboratorium Wizualizacji. 

 Program Artec Studio 10 okazał się doskonałym narzędziem do oczyszczenia i przedstawienia danych ze skanującego mikroskopu elektronowego, takich jak powierzchnia kryształu o kilku mikrometrach średnicy, lub organizmów jednokomórkowych. Dane te zazwyczaj przychodzą z pewną ilością zakłóceń i dodatkowych danych. Funkcje do edycji Artec Studio 10 umożliwiają oczyszczenie z niepotrzebnych danych oraz zakłóceń i łączenie siatki.

siatka_trójkątów_artec_studio_10

Muzeum Czaszki jest zaledwie jednym z kilku projektów, które powstają w Laboratorium. Jego misją jest tworzenie wizualizacji, doświadczalnych i multimedialnych rozwiązań dla złożonych potrzeb społeczności uniwersyteckiej. Polega ona na dostarczaniu specjalnego oprogramowania, trudno dostępnego na rynku, na zajęcia jako wsparcia badań i eksperymentów laboratoryjnych, nawet tych najtrudniejszych.

„Współpracujemy z pracownikami Wydziału, aby umożliwić im przeprowadzenie doświadczeń laboratoryjnych zgodnych z ich potrzebami” – wyjaśnia Mark. Studenci, którzy pracują w laboratorium przy tworzeniu oprogramowania mogą zrealizować koncepcje i projekty, które w ramach zwykłego programu nauczania byłyby nieosiągalne. 

Niedawno Laboratorium zakupiło dwa skanery 3D marki Artec, skaner Eva i skaner Spider, dzięki którym Interaktywne Muzeum Czaszki stało się rzeczywistością.

Skan_3D-czaszka

Więcej informacji: http://www.skanery3d.eu/46-nowosci/179-interaktywne-muzeum-czaszki-dzieki-skanerom-3d

Źródło: 3D Master.

image002

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Back to Top