FARO Gage gwarantuje dopasowanie części podczas montażu

JAKO PODWYKONAWCA robót mechanicznych, Lussault wykonuje bardzo dokładne pomiary geometrii części przy użyciu ramienia pomiarowego FARO Gage, dzięki czemu eliminuje problemy podczas montażu.

Przez dziesiątki lat w Lussault były stosowane kolumny pomiarowe, sprawdziany szczękowe i mikrometry, które zaspokajały potrzeby firmy związane z przeprowadzaniem kontroli. Ten stan rzeczy utrzymywał się do ubiegłego roku, kiedy to firma otrzymała zamówienie na większe i bardziej skomplikowane części: 300 mm średnicy i 350 mm wysokości. Dostępne metody kontroli przestały być wystarczające, ponieważ ich zakresy pomiarowe były za małe. Ponadto, nie umożliwiały kontroli płaszczyznowości, prostopadłości i kątów nachylenia płaszczyzn, które były wymagane w przypadku nowych części.

„W związku z tym szukaliśmy metody pomiarowej, która spełniłaby te wymogi. Chcieliśmy także zmienić nasze metody przeprowadzania kontroli. Ponieważ części były większe, a więc i cięższe, chcieliśmy wprowadzić kontrole na miejscu,które nie wymagałyby wyjmowania części z maszyny” — wspomina Gérard Lécrivain, szef działu obróbki w Lussault.

Należy pamiętać, że jeśli ciężka część, która została przeniesiona do pomieszczenia kontrolnego, wymagała korekt, to często trudno było ponownie umieścić ją w maszynie w dokładnie tej samej pozycji. To zaś było potencjalnym źródłem błędów…

FARO Gage 2

FARO Gage gwarantuje dopasowanie części podczas montażu

Ramię pomiarowe szybko okazało się najlepszym rozwiązaniem. Przedstawiciele Lussault zetknęli się z nim na targach i tak się złożyło, że firma FARO zaprezentowała je na miejscu kilka miesięcy przed tym wymagającym zleceniem.

„Zaprezentowane rozwiązanie techniczne spełniło nasze oczekiwania. Ponadto przekonała nas prostota obsługi ramienia. Reszty dokonała uwaga poświęcona naszemu problemowi przez technika FARO i jego dostępność” — wyjaśnia Lécrivain.

Dwóch menedżerów technicznych z Lussault zostało przeszkolonych przez FARO w zakresie obsługi ramienia pomiarowego Gage i oprogramowania CAM2 GAGE. Za każdym razem, gdy pojawia się nowy projekt produkcyjny, jeden z nich szkoli pracownika warsztatu, który ma obsługiwać ramię.

FARO Gage

Ramię pomiarowe w pełni sprostało oczekiwaniom firmy Lussault, a jego obecne zastosowania wykraczają daleko poza początkowe potrzeby. Jest używane wszędzie tam, gdzie są wymagane skomplikowane pomiary, w lokalizacjach niedostępnych dla tradycyjnych metod pomiarowych, na przykład do kontroli współosiowości lub kąta nachylenia płaszczyzn. Dzięki częściom wzorcowym można też zagwarantować, że narzędzia obróbkowe będą ustawione poprawnie, oraz zaczynać produkcję seryjną z pewnością, że każda część będzie bez zarzutu pasować do zamierzonego montażu.

„Gdybyśmy nie mieli takiego przyrządu, musielibyśmy sprawdzać montaż każdej części z osobna, aby wprowadzić wszelkie niezbędne regulacje” — wyjaśnia Lécrivain.

Oczywiście oszczędność czasu jest naprawdę duża.

O firmie LUSSAULT:

Niemal 150 lat po założeniu (w 1865 roku) firma Lussault kontynuuje swoją pierwotną działalność, jaką jest produkcja zegarów do budynków publicznych. Jednak obecnie firma z regionu Vendée (z siedzibą w Tiffauges koło Nantes) jest znana przede wszystkim jako podwykonawca prac mechanicznych. Działalność w tym obszarze firma podjęła w 1974 roku i obecnie zajmuje się nią 17 spośród 25 pracowników firmy. Dział obróbki korzysta z 5 tokarek sterowanych numerycznie oraz dwóch centrów obróbkowych. Obrabiane są wszystkie rodzaje materiałów (przede wszystkim stal nierdzewna, stal, aluminium i brąz) przy średnicach sięgających 500 mm. Firma Lussault wyspecjalizowała się w produkcji małych serii (do 100 sztuk) i koncentruje się na urządzeniach oraz maszynach rolniczych.

Źródło: faro.com

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Back to Top