Kim jest Back-End Developer?

Jeszcze do niedawna każdego „developera” zamykano w roli „informatyka”. Obecnie do wyboru istnieje wiele ścieżek rozwoju – od Front-End Developera, aż po Full-Stack. W odróżnieniu od Front-End Developera Back-End odpowiada za wszystko, czego nie widać „gołym okiem” na stronie. Jego zadanie jest bardzo proste: sprawia, że strona WWW lub dana aplikacja po prostu działa. Back-End Development to tworzenie niewidocznych treści.

Mówiąc bardziej szczegółowo, do jego zadań należą takiego rzeczy, jak:

  • tworzenie silnika aplikacji bądź witryny,
  • komunikacja z bazą danych,
  • utrzymanie bezproblemowego działania strony,
  • bezpieczeństwo przed wyciekiem danych,
  • nadawanie funkcjonalności i dbanie o wydajność strony.

Oprócz tego praca na stanowisku Back-End Developera to nieustanne pisanie kodu oraz sugerowanie i implementowanie licznych zmian korzystnych zarówno dla działania strony, jak i odwiedzających użytkowników. Ciekawostką jest fakt, że „Backendowiec” może tworzyć w wielu wybranych przez siebie językach.

Do wyboru są następujące:

  • Java – jest podstawowym środowiskiem każdego początkującego programisty,
  • Python – jeden z najprostszych języków programowania. Ma do zaoferowania jednocześnie naprawdę wiele. Ochoczo wykorzystywany jest nie tylko przez programistów, ale i analityków, administratorów oraz wszelkiego rodzaju testerów,
  • Ruby – oprócz niezwykłej popularności, środowisko to cechują rozwiązania takie, jak np. automatyczne odśmiecanie pamięci,
  • C# – powszechnie był używany do pisania aplikacji na systemy Windows. Obecnie używany jest do tworzenia aplikacji webowych. Jednym słowem, jest to wieloplatformowy język programowania, który chętnie wykorzystywany jest w wielu dziedzinach programowania,
  • PHP – służy głównie do projektowania oraz generowania stron internetowych. Dodatkową jego zaletą jest budowanie aplikacji webowych w czasie rzeczywistym.

Co jeszcze musi umieć Back-End-Developer?

Trzeba również wspomnieć o tym, że praca na tym stanowisku wymaga chociaż podstawowej znajomości angielskiego. Nieoceniona będzie również wiedza z zakresu cyberbezpieczeństwa z racji tego, że Back-End Developer odpowiada za bezpieczeństwo stron internetowych. Poza tym Back-End Developer bardzo często korzysta z wcześniej wspomnianych baz danych. Jasne jest to, że musi wiedzieć jak to robić, a także jak działa SQL i jego różne pochodne. Mowa tutaj przykładowo o PostreSQL, Microsoft SQL Server, MySQL lub Oracle.

Pomimo tego, że jest to praca, która dla użytkowników nie jest widoczna „na co dzień”, to jest ona nie mniej ważna od pracy Front-End Developera. Jeśli wiążesz przyszłość z powyższym zawodem, dobrze, abyś znał wszystkie wcześniej wspomniane narzędzia. A jeśli je znasz, to warto będzie popracować nad swoimi umiejętnościami przed ostatecznym wyborem.

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
20 − 3 =