Chorwacka innowacja — od gliny do produktów metalowych

DOKUMENTACJA 3D, ZARZĄDZANIE JAKOŚCIĄ, PRODUKCJA EKO MEĐIMURJE d.d., niegdyś cegielnia, dziś innowacyjna firma otwarta na nowe możliwości. Obecnie zajmuje się produkcją artykułów metalowych i sprzętu dla różnego rodzaju producentów.

Do tej firmy jak do żadnej innej pasuje zwrot „murowany sukces”. Zaczęło się od opracowania bloczka ceramicznego pozwalającego na oszczędność zaprawy. Potem firma zmieniła profil i obecnie produkuje wyroby metalowe dla mnóstwa klientów z całego świata. To część historii chorwackiej innowacyjności. Działalności EKO MEĐIMURJE d.d. przyświeca idea ulepszania poprzez upraszczanie. To właśnie z tą myślą specjaliści firmy opracowali duże bloczki na pióro i wpust, które pozwalają oszczędzać na surowcach i zaprawie murarskiej oraz przyspieszają murowanie. Oprócz zakładu produkującego bloczki ceramiczne firma prowadzi także centrum handlowe z artykułami do domu i ogrodu. Ale kiedy europejski rynek nieruchomości dotknął kryzys, firma EKO MEĐIMURJE d.d. nie zasypiała gruszek w popiele. Przy okazji modernizacji zakładów produkcji bloczków ceramicznych firma zdobyła nowe umiejętności konstrukcyjne i nawiązała kontakty w innych branżach, a jej dział badań i rozwoju zajął się opracowywaniem nowych pomysłów w dziedzinie obróbki metali.

eu_dist_us_eko_img_8111

Obecnie w gronie klientów firmy EKO znajdują się znani na całym świecie producenci, tacy jak Liebherr, Caterpillar, Wirtgen czy Komatsu. Zoran Zdolec, dyrektor ds. instalacji elektrycznych w EKO MEĐIMURJE, wyjaśnia: „Projektujemy produkty zgodnie z wymogami klienta, korzystając z oprogramowania ProEngineer CAD. Następnie za pomocą nowoczesnych narzędzi formierskich tworzymy wszystkie potrzebne części”.

Niedawno firma EKO zainwestowała w dwa urządzenia FARO, tj. tracker laserowy ION oraz ramię pomiarowe FaroArm Fusion, a także oprogramowanie FARO CAM2 Measure 10 i trzytygodniowe szkolenie z Filipem Donlicem z Teximp d.o.o., firmy sprzedającej produkty FARO na terenie Chorwacji, Bośni i Serbii. „Dzięki tej inwestycji dysponujemy teraz najnowszymi narzędziami pomiarowymi przydatnymi do kontroli jakości i dokumentacji produktów”. Poza zastosowaniami w zakresie dokumentacji i kontroli jakości firma EKO wzięła pod uwagę obliczenia zwrotu z inwestycji, które zaważyły na decyzji o tym zakupie.

EKO posiada frezarkę SHW stosowaną do obróbki dużych części. Głowica frezująca była wyposażona w głowicę pomiarową Renishaw. Podczas ustawiania części za pomocą głowicy Renishaw przed obróbką maszyna jest unieruchomiona, a w przypadku bardzo dużej części operacja może trwać nawet dwie godziny. Podczas wizyty w zakładzie Filip Donlic zauważył, że na stole maszyny jest dość miejsca, aby zacząć ustawianie drugiej części podczas obrabiania pierwszej. Do tego celu polecił on tracker laserowy ION firmy FARO. „Dzięki równoczesnemu wykonywaniu operacji ustawiania i frezowania firma EKO oszczędza teraz około pięciu godzin produkcyjnych dziennie, a jest to kapitałochłonna maszyna” — wyjaśnia z zadowoleniem Donlic. Obecnie tracker laserowy FARO ION jest wykorzystywany do celów idealnego wyrównywania względem osi maszyny już podczas obróbki innej części. Po zwolnieniu głowicy frezującej głowicę Renishaw można wykorzystać do zebrania kilku punktów odniesienia, ale to zajmuje zaledwie kilka minut. Operatorzy frezarki SHW nie są metrologami, a pracują parami na trzy zmiany. Dlatego rozwiązanie musi być bardzo proste do opanowania i stosowania. Donlic utworzył aplikację w programie CAM2 Measure 10. Teraz wystarczy, by operatorzy wykonywali instrukcje pojawiające się na ekranie oraz śledzili punkty odniesienia znajdujące się na brzegach części, do chwili, kiedy aplikacja zatwierdzi ustalone położenie. Firma EKO używa także ramienia pomiarowego FaroArm Fusion na potrzeby ogólnej kontroli jakości — samodzielnie albo w połączeniu z trakerem laserowym ION — podczas kontrolowania dużych części lub w przypadku części, których elementy zasłaniają linię widzenia lasera.

O firmie EKO MEĐIMURJE D.D.:

Firma EKO MEĐIMURJE d.d. zaczęła działalność w 1906 roku jako cegielnia. Potrzeba modernizacji zakładu produkcji bloczków ceramicznych doprowadziła do rozwoju umiejętności konstrukcyjnych, które obecnie pełnią kluczową rolę w szybkim rozwoju działalności. W 2013 roku zatrudniono 100 osób, zwiększając stan zatrudnienia do ponad 600 pracowników. Dziś 10% obrotów przypada na produkcję bloczków ceramicznych, natomiast pozostała działalność obejmuje: konstrukcję obiektów metalowych i polimerowych, zwłaszcza kabin i zbiorników, oraz wyposażenie produkcyjne dla branży spożywczej. Firma EKO opracowała także własne filtry gazowe. Nowoczesny zakład produkcyjny EKO MEĐIMURJE zajmuje powierzchnię 20 000 m2. Procesy produkcyjne odbywają się całkowicie zgodnie z europejskimi standardami i wymogami ISO 9001:2008 oraz innych odpowiednich norm.

Źródło: faro.com

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Back to Top